Symbolicky sa cez víkend rozlúčili so snehom skalní lyžiari v rekreačnom stredisku Jakubovany - Bane pri Liptovskom Mikuláši. Takmer stodvadsať detí a dospelých v sobotu svah využilo na zábavu. Už tradične tu pre nich obec pripravila rôzne zábavné súťaže na snehu. Jedným z úspešných malých lyžiarov bol aj Maroško Pulščák, prvák zo Školy pre špeciálne nadané deti z Ružomberka s kamarátkou Ninkou Čupkovou, pre ktorých sa včera skončili jarné prázdniny. Na Bane sa však lyžiari budú môcť tento rok ešte počas víkendov vracať, lebo sú tu stále dobré podmienky na lyžovanie. FOTO PRE SME - DUŠAN ŽIARAN |
Ľudová pranostika, podľa ktorej na Gregora lastovičky letia od mora, je pravdivá. Tieto operence, považované za zvestovateľov jari, v týchto dňoch naozaj začínajú opúšťať svoje zimoviská v tropickej Afrike, aby v druhej dekáde apríla prileteli do našich zemepisných šírok.
"Prírodovedci považujú sťahovanie vtákov za jeden z najvýznamnejších prírodných fenoménov na Zemi. Za jasných dní sa počas migrácie orientujú podľa polohy Slnka na oblohe. Keďže tá sa na oblohe počas dňa mení, vtáky musia vedieť korigovať tento jav. Schopné sú však určiť svoju polohu aj vtedy, keď je slnko skryté za mrakmi, dokážu totiž vnímať aj takzvané polarizované svetlo," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Zaujímavé sú rekordy v dĺžke preletu medzi stanovišťami, na ktorých vtáky hniezdia, a kde zimujú. Najdlhšiu trasu do zimoviska prekonáva rybár dlhochvostý. Počas sťahovania preletí vyše 25-tisíc kilometrov.
Pozoruhodné sú však aj výkony sťahovavých operencov, ktoré musia bez prestávky preletieť more. Napríklad močiarnica japonská preletúva bez zastávky Pacifik do zimoviska v Austrálii a Tasmánii. Avšak aj maličký vtáčik, akým je kolibrík červený, dokáže bez prestávky preletieť Mexický záliv, ktorého zdolanie predstavuje trasu až tisíc kilometrov, povedal Saniga. (tasr)