
Vedľa modrého pánskeho stojí odvčera na parížskej stanici metra aj prvý ružový automat na dámske kondómy, ktorý pri príležitosti dňa žien inaugurovala hovorkyňa francúzskeho prezidenta. FOTO - REUTERS
prezidenta Jacqua Chiraca a premiéra Lionela Jospina o niekoľko týždňov.
Ženy vraj pozornejšie sledujú predvolebné sľuby jednotlivých kandidátov. Väčšina má preto vlastnú stratégiu, ako si získať hlasy žien - a pomáhajú im poradkyne a hovorkyne početne zastúpené v ich predvolebných tímoch. Zvláštnu úlohu pritom hrajú manželky kandidátov: Bernadette Chiracová, Sylviane Agacinská (Jospinova manželka) či Nisa Chevenementová. Kandidáti sa nebijú len o priazeň politických komentátorov, ale radi poskytujú rozhovory aj časopisom pre ženy. Do svojich programov zaradili hneď niekoľko návrhov, ako pomôcť ženám a ich rodinám.
Priazeň francúzskych voličiek určite motivovala Chiraca, keď počas včerajšieho ľavicového sviatku jeho hovorkyňa Roselyne Bachelotová inaugurovala prvý francúzsky automat na ženské prezervatívy na stanici metra v centre Paríža. Oslavnú atmosféru však narušil protest skupiny žien, ktoré sa sťažovali na diskrimináciu - pánske prezervatívy sú vraj trikrát lacnejšie. Francúzska skupina bojujúca proti AIDS túto akciu odsúdila. „Chirac využíva vagínu ako predvolebný trik,“ uviedla vo vyhlásení.
Približne 23 miliónov voličiek tvorí 53 percent francúzskej voličskej základne. Ženy hlasovali vždy inak ako muži, aj keď sa tento rozdiel postupne zmenšuje. Do roku 1981 hlasovali ženy v zásade od stredu doprava. V roku 1981 však Valéry Giscard d‘Estaing u žien prehral. Zopakovalo sa to aj v roku 1988, ale v roku 1995 sa ženy vrátili k pravici a 53 percent hlasovalo za Jacqua Chiraca. Dnes je na tom v prieskumoch Chirac opäť lepšie ako jeho sok Jospin a práve vďaka ich hlasom by mohol vyhrať druhé kolo.
Jospinovi jeho tím preto radí, aby sa vzdal imidžu intelektuála vzdialeného od každodennej reality žien a poopravil aj svoj postoj k niektorým opatreniam týkajúcim sa rodiny.
(tasr, čtk)