SKOPJE - Macedónsky parlament vo štvrtok prijal zákon o amnestii pre albánskych povstalcov z Národnej oslobodzovacej armády (UCK). Zákon je kľúčovou súčasťou mierovej zmluvy z augusta minulého roku podporovanej Európskou úniou (EÚ) a Severoatlantickou alianciou, ktorá ukončila boje medzi UCK a jednotkami macedónskeho ministerstva vnútra.
Amnestia sa vzťahuje na trestné činy spáchané počas konfliktu povstalcami, ktorí dobrovoľne zložili zbrane, a na väzňov zaistených v súvislosti s nepokojmi. Nevzťahuje sa však na medzinárodné žaloby v súvislosti s vojnovými zločinmi.
Zákon o amnestii schválilo podľa BBC 64 zo 120 poslancov a má prispieť k zmierneniu etnického napätia v oblasti. Umožní bývalým povstalcom zostúpiť z vrchov a utečencom vrátiť sa späť do svojich domovov.
Medzinárodné spoločenstvo nový zákon uvítalo. „Sme šťastní. Tento zákon urýchli zmier medzi dvoma etnickými komunitami,“ povedal Klaus Vollers, vyslanec NATO v Macedónsku.
Mnohí Macedónci slovanského pôvodu však odmietajú omilostenie ľudí, ktorých považujú za „teroristov“. Macedónci si zákon o amnestii premenovali na „zákon o amnézii“.
V deväťdesiatych rokoch sa zdalo, že balkánske etnické nepokoje sa tejto dvojmiliónovej krajine celkom vyhnú. Medzinárodnému uznaniu nezávislého Macedónska pre podobnosť v názve so severogréckou provinciou spočiatku bránilo susedné Grécko. V roku 1995 však krajiny podpísali dohodu.
Konflikt vypukol až desať rokov po vyhlásení nezávislosti začiatkom februára 2001. Povstalci žiadali uznanie práv menšiny etnických Albáncov, krajina sa ocitla na pokraji občianskej vojny. Medzinárodná intervencia po šiestich mesiacoch konfliktu presadila mierovú dohodu, povstalci zložili zbrane výmenou za väčšie práva macedónskym Albáncom. Tie následne zakotvila nová ústava prijatá koncom roku 2001.
(zo, čtk)