Carrera alebo dokonca i za Ferrari. Klienti jednoducho musia trpezlivo čakať, kým sa ich požiadavka „splní,“ píše britský denník The Sunday Times. Predajca, ktorý sa predstavil iba ako Tani, sa chvastá svojím obchodom. „Žil som päť rokov v Taliansku a každý deň som ukradol auto. Teraz som zmenil zamestnanie,“ hovorí pred svojou kanceláriou, lacnou kaviarňou, kde starí muži hrajú kocky. Tani so slnečnými okuliarmi predvádza svoju najlepšiu ponuku týždňa: čierny Mercedes S500 za v prepočte asi jeden milión korún. „Je v skvelom stave, dostal som ho pred tromi dňami, žiadne chyby alebo niečo také. Môžete mať originálne doklady aj kľúče,“ hovorí Tani a vysvetľuje, že ceny v Drači sa pohybujú medzi jednou štvrtinou a jednou desatinou cien v západnej Európe.
Ilegálny obchod so zahraničnými luxusnými vozidlami je tu taký zabehaný, že aj guvernér centrálnej banky alebo námestník ministra museli čakať, pokiaľ polícia na hraničných priechodoch v susedných štátoch nezistila, či ich autá nie sú hlásené ako kradnuté. Veľká väčšina automobilov nenesie žiadnu známku násilného vniknutia a predáva sa s originálnymi kľúčmi a dokladmi k autu. Podľa vyšetrovateľov Interpolu to dokazuje, že mnoho vozidiel nebolo ukradnutých, ale ich ceny ukazujú na veľký medzinárodný podfuk. Systém je jednoduchý. V Taliansku, Nemecku alebo vo Francúzsku legálni vlastníci predajú svoj automobil cez sprostredkovateľa. Auto prepravia bezpečne do albánskej Drače a až potom vlastník vozidla nahlási jeho stratu svojej poisťovni a dostane od nej peniaze. Vzápätí sprostredkovateľ dostane svoj podiel.
Niektoré autá sú však naozaj kradnuté - zlodeji frustrovaní alarmami moderných áut sa podľa Europolu, Európskeho policajného úradu, uchyľujú k násiliu s cieľom získať kľúče. V Taliansku napríklad ozbrojení Albánci napádali vodičov na diaľnici a kradli im ich autá. Konečným miestom je špinavé a chudobné mesto ležiace pol hodiny cesty z albánskeho hlavného mesta Tirany, kde sú natlačené autá, ktorých skutočná hodnota je pre Albáncov nedostupná. Priemerný plat v tejto krajine je v prepočte asi 2300 korún mesačne.