
Cena za plynárne zostáva aj po rozhodujúcom zasadnutí privatizačnej komisie 130 miliárd korún. Peniaze by mali prísť ešte počas funkčného obdobia Dzurindovej vlády. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Konzorcium investorov, ktorí chcú vstúpiť do SPP, prijalo všetky podmienky transakcie požadované slovenskou stranou. Odmietli sa však baviť o zvýšení ceny, pretože je nad hornou hranicou ocenenia, ktoré vypracoval privatizačný poradca, a zároveň takmer o 40 percent prevyšuje predbežnú ponuku konzorcia z leta minulého roku.
Komisia pod vedením ministerky privatizácie preto včera ponuku konzorcia jednomyseľne schválila a odporučila ju prijať aj vláde. Podmienky, ktoré si slovenská strana vyjednala, majú posilniť pozíciu štátu v SPP po tom, ako doň vstúpia investori.
Ponuka konzorcia Gaz de Fance, Ruhrgas a Gazprom sa zdá dobrá aj Petrovi Kováčovi, ktorý v privatizačnej komisii zastupoval zamestnancov plynární. Konzorcium silných energetických spoločností zložené z producenta a jeho západných odberateľov podľa Kováča znamená záruky pre rozvoj plynárenstva na Slovensku ako tranzitnej krajiny a tým aj posilňovanie jeho ekonomiky.
Slovenská strana zároveň s investormi dojednala predplatbu, ktorej výška ani termín vyrovnania zatiaľ neboli zverejnené. Celý privatizačný výnos, teda približne 130 miliárd korún, by však podľa dostupných informácií mal na Slovensko doraziť ešte počas funkčného obdobia tejto vlády. Podľa Michala Šušáka z Credit Suisse First Boston by náklady na pokrytie rizík z Duckého zmeniek a vzťahov s Kerametalom nemali presiahnuť 20 percent z celkového privatizačného výnosu. (tom)