BRATISLAVA – Ministerstvo hospodárstva včera bránilo komisiu, ktorá vydáva licencie na obchod so zbraňami. Riaditeľ sekcie spracovateľského priemyslu Vojtech Pánik si pozval vybraných novinárov, aby vyvrátil zverejnené obvinenia na adresu komisie.
Pánik bol jeden z troch členov komisie, ktorí zároveň sedeli v dozorných radách firiem obchodujúcich so zbraňami. Funkcie v komisii sa vzdal. Miesto v dozornej rade firmy mu patrí z „moci úradnej, pretože som riaditeľom sekcie priemyslu.“
Konflikt záujmov popiera: „Nikdy sme nerozhodovali, či dáme licenciu firme X alebo Y. Vždy príde X alebo Y a povie, že má záujem vyviezť alebo doviezť a my povieme áno alebo nie.“
Firiem, ktoré obchodujú so zbraňami, je na Slovensku približne 130, ročne komisia vydala osemsto až tisíc licencií. „Čím viac budeme obchodovať, tým viac budeme mať peňazí,“ hovorí Pánik.
Prepisovať či neprepisovať licencie
Pánik nechcel komentovať možné trestné stíhanie členov komisie pre zneužitie právomocí verejného činiteľa, kvôli predlžovaniu dátumov na licenciách. Tvrdí, že je to normálne a robia tak osem rokov: „Sem-tam sa stalo, že nestihli všetko vyviezť do uvedeného dátumu. V lehote platnosti licencie ju vrátili a požiadali o zmenu dátumu.“ Na licencii sa vyčiernil dátum a napísal sa nový. Nechýbala pečiatka. Iba v januári 2001 komisia vydala 56 takýchto zmien.
Od prvého júna kontroluje export zbraní aj colné riaditeľstvo. „Vnútri colného riaditeľstva nastal skrat a útvar si nezistil, ako to funguje, spravil zo začiernenia podvod a spustil akciu Hermes,“ hovorí Pánik.
Colné riaditeľstvo trvá na svojom. „Aj vyšetrovateľ konštatoval, že zákon o obchodovaní s vojenským materiálom nepozná termín predlžovania alebo opravy licencií. V tomto prípade sa musí urobiť nová licencia,“ povedala hovorkyňa riaditeľstva Silvia Balázsiková. „Ak je pravda, že to robia osem rokov, tak osem rokov porušujú zákon.“
Šéf vyšetrovateľov v Trenčíne Jozef Podoba si myslí, že vyšetrovanie bude zastavené: „K zákonu chýba vykonávacia vyhláška. Ťažko v tom budeme hľadať trestnoprávnosť.“ Licenčná komisia prijala od februára opatrenie, že dátum sa nebude úplne začierňovať, iba prečiarkovať jednou čiarou.
Problémový bol len jeden prípad, tvrdí ministerstvo
„Nemáme žiaden demarš, ktorý by v tomto smere niečo vyčítal,“ povedal Pánik o upozorneniach na nedôslednosti slovenského obchodu so zbraňami zo zahraničia. Vie len o jednom prípade z novembra 2001.
Vtedy na Slovensko z Kirgizska poslali dva vrtuľníky Mi-24 na opravu. Prvý vlani v júni po oprave údajne putoval do Kirgizska, vyšetrovatelia OSN však zistili, že v skutočnosti dorazil do Libérie. Riaditeľ Krajského úradu vyšetrovania v Banskej Bystrici Ján Krankuš potvrdil, že vyšetrovanie ešte nie je ukončené, ale obvinenia už padli.
Zverejnenie presného počtu demaršov je podľa pracovníčky americkej ambasády neštandardné, pretože ide o komunikáciu medzi dvoma vládami.
Niektoré krajiny Európskej únie zverejňujú ročnú správu obchodu so zbraňami. Licenčná komisia to podľa Pánika veľmi rada urobí, ale nepovoľuje to zákon o ochrane utajovaných skutočností.
Väčšina informácií je tajných. Na ich vyňatie zo zoznamu by bol potrebný súhlas parlamentu, navrhnúť by to malo ministerstvo obrany. Člen brannobezpečnostného výboru Ján Sitek si myslí, že zverejnenie môže ohroziť obchodné tajomstvo firiem: „Ak je to však v krajinách únie, nevidím s tým problém.“