BRUSEL - Španielsko, Fínsko a Portugalsko na zasadaní ministrov práce a sociálnych vecí Európskej únie oznámili, že od 1. mája otvoria svoj pracovný trh aj záujemcom z nových členských krajín.
"Je to veľký pokrok na ceste k úplnému otvoreniu európskeho pracovného trhu," povedal komisár Vladimír Špidla. Z diskusie si odniesol dojem, že mnoho krajín sa ešte definitívne nerozhodlo, či reštrikcie na pohyb pracovných síl do konca apríla zruší, alebo predĺži, poprípade aspoň zmäkčí doterajší režim pre zamestnávanie pracovníkov z nových členských krajín.
Svoj pracovný trh otvorili nováčikom hneď po rozšírení únie len Británia, Írsko a Švédsko. Zostávajúci tucet "starých krajín" EÚ sa rozhodol uplatniť prechodné obdobie, vyjednané v prístupových zmluvách s novými členmi. Teraz majú čas do konca apríla rozhodnúť sa, či reštrikcie predĺžia o ďalšie tri roky. Rozhodnutie je však výlučne v rukách členských štátov.
Slovenský štátny tajomník Miroslav Beblavý dúfa, že k šestici krajín by sa ešte mohlo pripojiť aj Grécko a možno aj Holandsko a Dánsko. Svoju úlohu v rozhodovaní podľa neho zohráva aj správa Európskej komisie vypracovaná komisárom Špidlom, z ktorej vyplýva, že Británia, Írsko a Švédsko na svojom rozhodnutí neprerobili, ale, naopak, vyťažili. "Rozhodnutie je však čisto vnútropolitická záležitosť ovplyvňovaná obavami z neférovej konkurencie, aj keď tieto obavy nie sú namieste," povedal.
Nemecko, Rakúsko a Belgicko už oznámili, že svoje trhy si naďalej budú chrániť, ale Belgicko a Rakúsko pomýšľajú na isté zmäkčenie doterajšieho režimu. Nemecký štátny tajomník Gerd Andres vysvetľoval postoj Berlína vysokou nezamestnanosťou na území bývalej NDR.
(čtk)