bili žiadne škody, podľa seizmológov išlo o najsilnejšie zemetrasenie s epicentrom na území Slovenska za posledný rok.
Primátor Teplíc Štefan Bartek hovorí, že pocítil, ako sa pod ním zatriasla stolička. "Sedel som v kancelárii na mestskom úrade, keď miestnosťou na pár sekúnd zatriaslo. V prvom momente som sa preľakol, že sa pod váhou snehu zrútila strecha," opisuje silnejší z dvoch otrasov.
Podľa vedúceho oddelenia seizmológie Geofyzikálneho ústavu akadémie vied RNDr. Petra Labáka bolo lokálne magnitúdo prvého otrasu 2,5 a druhého 1,6. "Obe zemetrasenia boli veľmi slabé, na hranici pocítenia ľuďmi. Nepredpokladáme žiadne poškodenie budov." Zemetrasenie v tejto oblasti podľa neho nie je vzácnosťou. "Medzi Trenčínom a Žilinou je takzvaná ohnisková oblasť, kde dochádza k tektonickým zemetraseniam."
Geofyzikálny ústav SAV má na území Slovenska sieť seizmických staníc, každý silnejší otras je do 10 minút po zemetrasení zaznamenaný na internetovej stránke ústavu. "Za minulý rok sme lokalizovali 51 zemetrasení s epicentrom na území Slovenska. Iba jedno, pri Komárne, bolo také, že jeho účinky pozorovali občania," hovorí Labák. V posledných rokoch boli najsilnejšie zemetrasenia na Slovensku zaznamenané v máji 2003 na východnom Slovensku. Zemetrasenie vtedy spôsobilo aj materiálne škody v 18 obciach. "V novembri 2004 sme zaznamenali zemetrasenie s epicentrom pri poľskom Zakopanom, otrasy vtedy pocítila viac ako polovica územia Slovenska." (mip)