Varšava 8. marca (TASR) - Na zvýšenie a zrýchlenie prísunu dotácií EÚ pre kandidátske krajiny po vstupe do únie vyzvali dnes vo Varšave šiesti uchádzači o členstvo: Poľsko, Maďarsko, Česko, Slovinsko, Estónsko a Cyprus. Návrhy EÚ sú podľa nich len začiatočným impulzom pre rokovania, a nie konečným rozhodnutím.
Hlavní vyjednávači šiestich štátov tzv. luxemburskej skupiny sa dnes stretli vo Varšave, aby zosúladili svoje postoje v otázke poľnohospodárskych dotácií, regionálnej pomoci a rozpočtu EÚ. Skupina označila navrhovaný rozpočet pre rozšírenie vo výške 40 miliárd eúr za nepostačujúci. Pripomenula, že pôvodne ho plánovali nie pre desať súčasných kandidátov, ale iba pre šesť štátov.
Ďalšou požiadavkou šiestich štátov je, aby dotácie pre rozširovanie EÚ platili len do roku 2006, keď sa skončí terajší rozpočet únie. Európska komisia by podľa nich mala rozložiť poskytnutie plnej výšky poľnohospodárskych dotácií, určených pre kandidátov po vstupe do únie, na menej ako navrhovaných desať rokov.
Maďarský vyjednávač pre vstup do EÚ Endre Juhász v súvislosti s ďalším spoločným postupom skupiny povedal: "Dohodli sme sa na vodiacich princípoch, ktoré by kandidáti mali sledovať pri (predvstupových) rokovaniach, no, samozrejme, uskutočnia sa aj osobitné rokovania v závislosti od potrieb jednotlivých krajín."
Český vyjednávač pre vstup do EÚ Pavel Telička sa vyjadril, že kroky maďarského premiéra Viktora Orbána v ostatnom čase neprispievajú k budovaniu jednoty. Orbánove nacionalistické výroky mesiac pred voľbami v Maďarsku vniesli napätie do vzťahov s Prahou a Bratislavou.
Šesť štátov - nazývaných luxemburská skupina na základe toho, že predvstupové rokovania začali po summite v Luxemburgu - dúfajú, že prístupové rokovania ukončia koncom tohto roka a do únie vstúpia v roku 2004. Pridať by sa k nim vtedy mali aj štyria ďalší uchádzači: Slovensko, Litva, Lotyšsko a Malta.