BRATISLAVA - V roku 2005 narástol výkon slovenskej ekonomiky najviac za posledných 10 rokov - o 6 percent. Relatívne rýchlo stúpala aj priemerná mzda. Analytik Poštovej banky Miroslav Šmál hovorí o "veľmi dobrých správach pre Slovensko".
Za rok sa zvýšil priemerný plat takmer o 9,2 % - na 17 274 korún. Reálna mzda, teda taká, od ktorej sa odčíta inflácia, vzrástla o 6,3 %.
Vlani sa znížila aj miera nezamestnanosti - z 18,1 na 16,2 %. Na Slovensku je podľa Štatistického úradu ešte stále vyše 427-tisíc ľudí bez práce.
V regióne strednej Európy sa už hovorí o dvoch ekonomických tigroch. Okrem Slovenska včera pribudlo aj Česko, ktorého výkon ekonomiky narástol tiež o 6 %. Aj platy tam rástli, ale len o 5,5 %, čo je najpomalší rast v krajine od rozdelenia Československa.
Česi zarábali vlani priemerne 19 030 českých korún (v prepočte takmer 25-tisíc slovenských). Ak by mzdy v oboch krajinách rástli vlaňajším tempom, Slovensko by predbehlo Česko vo výške platov v roku 2016. To je však len veľmi nereálna teória.
Slovenský ekonomický rast za minulý rok potiahla podľa analytika Mária Blaščáka z Ľudovej banky najmä rastúca spotreba domácností. Prudko však rástla aj tvorba kapitálu, ktorá medziročne stúpla o 14,1 % a bola "najdynamickejšie rastúcou zložkou HDP".
Česká aj slovenská vláda pripisujú úspechy ekonomiky najmä svojim reformám a politike. Politológ László Öllos pripúšťa, že tvorba rozumných zákonov môže aktívne pomáhať rastu ekonomiky, ale pripomína, že "hospodársky rast netvorí štát, ale firmy".
Vláda podľa neho vytvára najmä pravidlá, ktoré umožňujú dobre fungovať firmám aj ľuďom. "Politické interpretácie nemusia vždy súvisieť s tým, čo sa deje," povedal s tým, že niekedy však môžu.
Autor: Juraj Danielis