v priemere nižšie o 4145 korún.
Porovnanie týchto čísel je však len orientačné. V reálnej kúpnej sile sú rozdiely, lebo medzi jednotlivými regiónmi sa líšia aj ceny.
"Rozdiely v reálnej kúpnej sile nie sú také výrazné, ako sú výrazné rozdiely medzi nominálnymi platmi," hovorí analytik Tatra banky Robert Prega. Veľké rozdiely sú medzi regiónmi v cenách služieb, napríklad daňových poradcov, kaderníkov, stavebných služieb, alebo aj ceny v krčmách. "Na druhej strane, v kúpnej sile viac zavážia ceny každodenných tovarov, napríklad potravín," dodal. Tieto ceny sú medzi jednotlivými regiónmi podobné.
Slovensko sa regionálnych rozdielov, na ktoré už upozorňovala aj Európska komisia, nevie zbaviť od svojho vzniku v roku 1993. Na druhej strane, tie trápia aj väčšinu členských krajín Európskej únie.
Hlavnou príčinou, prečo regióny v platoch zaostávajú za hlavným mestom, sú investície. Ministerstvu hospodárstva ani agentúre Sario sa zatiaľ nedarí koncentrovať ich napríklad na východnom Slovensku, a to aj preto, že pre niektorých investorov je tamojšia infraštruktúra nedostatočná. "V Bratislave sú navyše sústredené úrady, finančné inštitúcie či priemysel," hovorí analytik Privat Banky Miron Zelina. Tým, že je v regiónoch aj vyššia nezamest-
nanosť, sa stráca tlak na zamestnávateľov, aby bojovali o ľudí a motivovali ich vyššími platmi. Na lokálnych trhoch je rada ďalších ochotných pracovať za rovnakú mzdu.