Priemerná mzda ďalej rástla, už je vyše 17-tisíc

BRATISLAVA - Mzdy vlani opäť rástli. Priemerná mesačná mzda za minulý rok dosiahla 17 274 korún, čo je o 9,2 ...

BRATISLAVA - Mzdy vlani opäť rástli. Priemerná mesačná mzda za minulý rok dosiahla 17 274 korún, čo je o 9,2 percenta viac ako rok predtým. Reálna mzda, teda zárobok po zohľadnení toho, čo si zaň môže zamestnanec kúpiť, oproti roku 2004 vzrástla o 6,3 percenta. Vyplýva to zo štatistík, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad.

Najvyššie platy dostali ľudia v poslednom štvrťroku, keď priemerný plat dosiahol 19 466 korún. Prispeli k tomu najmä vianočné odmeny a čoraz viac využívané trináste platy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Česku rástli priemerné hrubé mzdy o 5,5 percenta, čo je najpomalšie tempo od osamostatnenia republiky. Napriek tomu sú na tom Česi stále o dosť lepšie - ich mesačný príjem bol vlani 19 030 českých korún, čo je v prepočte 24 872 slovenských.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by mzdy na Slovensku i v Česku rástli v ďalších rokoch rovnakým tempom ako vlani, v roku 2016 by ľudia na Slovensku zarábali asi o 400 korún viac ako Česi. Dovtedy by boli u nás mzdy nižšie. V roku 2025 by priemerná mzda na Slovensku bola asi 100-tisíc korún, v Česku asi 75-tisíc slovenských korún. Zatiaľ je to fikcia.

Mzdy nie sú kryté prácou

"Štruktúra rastu sa priveľmi nezmenila, stúpajú platy v bankách, vodárňach či elektrárňach, najviac rástli mzdy v rybolove a chove rýb," hovorí analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Dodal, že mzdy rastú aj vďaka čoraz lepšie hospodáriacim firmám, ktoré zvyšujú svoje zisky alebo znižujú straty.

Mzdy na Slovensku rastú rýchlejšie ako produktivita práce. "Znamená to, že ľudia dostanú viac peňazí, než je hodnota ich skutočne vykonanej práce," vraví Šmál. Ak mzdy nie sú kryté reálnymi výkonmi, prispieva to k rasu cien, čiže inflácii. Do hry tu vstupujú napríklad aj odbory, ktoré vo veľkých firmách ľuďom zaručili rast miezd kolektívnymi zmluvami.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti na to poukazovala aj Národná banka Slovenska, a je to jeden z dôvodov, prečo sa predminulý týždeň rozhodla zvýšiť základné úrokové sadzby.

Aj priemerný topmanažér už má nad 100-tisíc

Vlani sa pritom podľa Štatistického úradu prelomila tradícia, podľa ktorej najviac zarábajú zamestnanci v sektore telekomunikácií. Najvyššiu priemernú mzdu spolu 33 716 korún mali pracovníci vo finančnom sprostredkovaní, napríklad daňoví, poistní či bankoví poradcovia. Tým v porovnaní s rokom 2004 platy rástli najpomalšie. Vo výrobe a rozvode elektriny ľudia zarábali 28,9 tisíca korún, v prenájme nehnuteľností 24,4 tisíca a vo verejnej správe a obrane takmer 24,6 tisíca korún mesačne. Platy v telekomunikáciách na rozdiel od predchádzajúcich období skĺzli pod 30-tisícovú hranicu a priemerná mzda len mierne presiahla 21-tisíc. Vo firmách s viac ako 20 zamestnancami rástli mzdy medziročne o 5 percent a dosiahli 21,3-tisíca korún.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku už existuje vrstva, ktorá zarába viac ako 100-tisíc korún. Sú to vysokí manažéri v IT priemysle, energetike či v bankách.

Podľa prieskumu PayWell spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PWC), ktorý za minulý rok hodnotil 162 firiem je takzvaný medián celkovej mesačnej mzdy vrcholového manažmentu už nad 100-tisíc korún. "Už aj v najnižšej kategórii topmanažmentu má hodnotu 112-tisíc, čo znamená, že v hodnotenej vzorke je ešte 50 percent lepšie platených ľudí," povedal Branislav Hunčík z PWC. Najlukratívnejšie manažérske pozície sú pritom podľa prieskumu v spoločnostiach, ktoré majú svoje zastúpenie aspoň v dvoch regiónoch Slovenska.

Slovensko pritom ešte stále trpí fenoménom chudoby, ktorý je hlavnou brzdou lepšieho hodnotenia krajiny medzinárodnými ratingovými agentúrami.

SkryťVypnúť reklamu

(dj, pcs, sita)

Najlepšie pracovné miesta vo vybraných firmách

Slovnaft

Firma má vďaka vysokým príjmom manažérov najvyššiu priemernú mzdu na Slovensku, bezmála 40-tisíc korún. Medzi najlepšie platené nemanažérske pozície tu patria miesta v predaji a plánovaní.

Železnice SR

U najväčšieho slovenského zamestnávateľa na nemanažérskych postoch najviac zarábajú výpravcovia. Zo stredného manažmentu sa majú najlepšie oblastní riaditelia, no tieto pozície sú dnes na železniciach len dve. Dobre obstoja aj riaditelia odborov na bratislavskom generálnom riaditeľstve.

Slovak Telekom

Niekdajší monopol si najviac cení IT špecialistov a špecialistov na takzvanú IP-telefóniu. Vysoké platy majú aj projektoví manažéri či manažéri marketingu a predaja.

SkryťVypnúť reklamu

KIA Slovensko

Z nemanažérskych pozícií majú zatiaľ najlepšie finančné perspektívy kontrolóri kvality či vedúci zmien.

Na prieskume PayWell sa v roku 2005 zúčastnilo 162 spoločností zo 14 sektorov vrátane bankovníctva, obchodu a distribúcie,

rýchloobrátkového tovaru, priemyselnej výroby, automobilového priemyslu, energetiky,

farmaceutického priemyslu, infokomunikácií, expresnej prepravy, poisťovníctva či lízingu a iných odvetví. Prieskum je zameraný sledovanie platových údajov o 394 pracovných pozíciách.

 Nárasty platov podľa sektorov v rokoch 2003 až 2005 (%)

Výroba 21,1
Energetika 16,8
Obchod 16,4
Informačné technológie a komunikácie 15,2
Expresná preprava 14,5
Farmácia 14,1
Bankovníctvo 12,1

Nárasty platov v rokoch 2003 až 2005 (%)

Riaditelia 14,1
Manažéri 15,7
Špecialisti 15,2
Vyššia administratíva a robotníci 12,6
Nižšia administratíva a robotníci 15,6
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu