Do Mažeikiu Nafta patrí najmä rafinéria s kapacitou asi 12 miliónov ton ropy ročne, prímorský terminál a systém ropovodov. FOTO - REUTERS |
"PKN Orlen je málo známy. Najväčšie pochybnosti vzbudzuje to, či je schopný zaistiť pre rafinériu dodávky ropy. Niektoré ruské spoločnosti povedali veľmi jasne, že týmto smerom nepoplynie ani kvapka tejto suroviny," hovorí Brazauskas.
Vlastníkom väčšinového balíka akcií spoločnosti Mažeikiu Nafta je ruský Jukos. Firma, ktorá sa pre tlak ruských úradov ocitla na pokraji krachu, oznámila, že chce celý svoj podiel 53,7 percenta akcií predať. O cenné papiere sa okrem Orlenu uchádzal aj kazašský štátny podnik KazmunaiGas. Kazachovia ponúkli 1,2 miliardy dolárov (necelých 37,9 miliardy korún), Orlen výšku svojej ponuky nezverejnil, podľa neoficiálnych informácií sa pohybovala okolo 1,5 miliardy dolárov (47,3 miliardy korún).
Litovská vláda by mala v piatok Jukos informovať, že chce využiť predkupné právo. Štátu už prináleží zhruba 41-percentný podiel v spoločnosti, zostávajúce cenné papiere držia malí akcionári. Vláda uvažuje, že podnik bude opäť privatizovať. Spoločným podielom, ktorý zatiaľ stále patrí Jukosu, by mala novému investorovi odpredať tiež ďalších 20 percent akcií.
Poľský PKN Orlen sa uchádza aj o kúpu slovinskej energetickej firmy Petrol. V poslednom čase firma neuspela pri privatizácii tureckej rafinérie Türkiye Petrol Rafinerileri A. S. (Tüpras) a nepodarilo sa jej kúpiť 90 čerpacích staníc Q1, o ktoré sa usilovala na severe Nemecka.
(čtk)