Minister práce a sociálnych vecí Franz Müntefering navrhol pred časom zvýšiť v strednodobom výhľade hranicu odchodu do penzie na 67 rokov. Tento týždeň uverejnil Dôchodkovú správu o súčasnom a budúcom stave štátnych dôchodkov, ktorá obsahuje nielen dôchodkové "bonbóniky", ale aj nemilosrdné prognózy.
Výška dôchodkových odvodov sa na budúci rok zvýši z 19,5 na 19,9 percenta hrubého zárobku. Od roku 2012 by sa mali - podľa dnešných vládnych plánov - zase znížiť viac-menej na pôvodnú úroveň.
Štátne nemecké dôchodky sú viazané na vývoj čistých zárobkov. Veľká koalícia však zaručuje terajším penzistom, že do roku 2009 sa ich dôchodky nominálne neznížia. Prispeje na to štát. Peniaze si však neskôr vypýta od dôchodcov naspäť, v podobe osobitných zrážok.
Vláda priznáva, že štátne dôchodky sa nominálne nebudú ani priveľmi zvyšovať (ak vôbec), čím bude klesať ich podiel k hrubým mzdám. Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung sa zníži z dnešných 53 percent približne na 46 percent v roku 2019.
Müntefering ľudí podľa denníka Die Welt vyzýva, aby sa nespoliehali ako doteraz iba na štátny dôchodok, ale vo väčšej miere sporili do súkromného dôchodkového piliera, ktorý je zatiaľ dobrovoľný. V nemeckých novinách stále kolujú správy o údajných zámeroch veľkej koalície zaviesť povinné privátne pripoistenie. Münteferging to zatiaľ odmieta, Frankfurter Allgemeine Zeitung však priniesol jeho výrok, že "zákonné poistenie zostane najdôležitejšou súčasťou starostlivosti občanov o finančné zabezpečenie počas dôchodku, v budúcnosti však nebude stačiť na zachovanie životného štandardu".
Internetové noviny Spiegel Online o najnovšej dôchodkovej správe vlády napísali "Úroveň zákonných dôchodkov klesne v nadchádzajúcich desaťročiach tak silno, že nebude stačiť na dostatočnú úroveň života penzistov. Len ten, kto si vybuduje silné súkromné pripoistenie, bude si môcť v dôchodku dovoliť tak veľa, ako keď ešte pracoval."
Ekonomický úvodník Frankfurter Allgemeine Zeitung upozorňuje, že "päťdesiat rokov po zavedení dynamických dôchodkov stojí priebežný dôchodkový systém na bode zvratu".
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov