Posledné, aj to čiastočné zatmenie Slnka sa dalo u nás pozorovať minulý rok v októbri vo Vysokých Tatrách. Úplné zatmenie na našom území budú môcť pozorovať naši potomkovia v roku 2135. FOTO - TASR |
Za úplným zatmením Slnka poputujú do tureckého Manavgalu tatranskí astronómovia. Koncom marca tam chcú poodhaliť tajomstvá slnečnej koróny.
Pás úplného zatmenia, nazývaný aj pás totality, bude široký približne 300 kilometrov. Prekrytie Slnka Mesiacom si tento rok odsledujú Brazílčania, obyvatelia saharskej Afriky, Turci, Rusi i Mongoli.
Na Slovensku zakryje Mesiac Slnko tento rok len čiastočne. V čase maxima, medzi 10.30 a 11.00 hodinou, bude jeho tieň prekrývať šesťdesiat percent Slnka. Na úplné zatmenie si budú musieť Slováci počkať až do roku 2135.
"Koróna je fenomén, ktorý nám nedá spávať. Nie je priamo viditeľná pri normálnych podmienkach, len počas úplných zatmení Slnka a zároveň je veľmi teplá, oveľa teplejšia než slnečný disk, ktorý má 6000 Kelvinov," povedal vedúci expedície Ľubomír Klocok z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. Ako dodal, teplota slnečnej koróny dosahuje až milión a viac Kelvinov. "Zaujíma nás ohrev koróny, ktorý nevieme fyzikálne vysvetliť. Energia sa nestráca, ale mení, to znamená, že keby sme poznali mechanizmus zmeny relatívne nízkej teploty na vysokú, malo by to význam aj pri získavaní energie v pozemských podmienkach," prezradil zámery svojej v poradí už desiatej cesty za Slnkom Klocok.
Trojčlenná expedícia sa chystá do Turecka odcestovať 20. marca, deväť dní pred úplným zatmením Slnka. To potrvá len tri minúty a 42 sekúnd, a preto je nevyhnutné všetko si vopred natrénovať.
"Je to jav veľmi ťažko opísateľný pre toho, kto ho nevidel, aj pre toho, kto ho videl. Dôležitú úlohu tam hrá veľmi veľa faktorov," povedal astronóm. Jedným z nich je aj počasie.
Pravidelnému výskumu slnečnej koróny sa okrem tatranských astronómov venujú len Američania a Japonci. Na Lomnickom štíte sa jej skúmaním zaoberajú už viac než štyridsať rokov. (pet)