prostredie a bralo do úvahy aj petície proti výstavbe.
Zodpovedný pracovník za technickú stránku projektu Ivan Rajniak z Nisaku tvrdí, že projekt bol po technickej a ekonomickej stránke dobre pripravený.
"Stanovisko ministerstva nás mrzí. Dvojmiliardovú spaľovňu by sme boli vybudovali len za 5 percent z jej sumy, zvyšok by vykryli štrukturálne fondy Európskej únie. Počítala s kapacitou 30-tisíc ton odpadu ročne a s ročným ziskom 200 miliónov korún," povedal nitriansky župan Milan Belica. Podľa neho musí mať Slovensko takúto spaľovňu do roku 2007, inak bude musieť odpad vyvážať. Spoločnosť Nisak podľa neho podcenila najmä komunikáciu so starostami obcí okolia Šale.
Záverečné stanovisko ministerstva nemá záväzný charakter. Prerokuje ho zastupiteľstvo, ktoré rozhodne, či Nisak projekt prepracuje. Môže naň nájsť inú lokalitu na území Nitrianskeho alebo iného kraja. "Bez politickej podpory sa nedá realizovať," povedal Rajniak. Lokalita v Dusle Šaľa je podľa neho už stratená. Chemická fabrika začala rekonštruovať vlastnú spaľovňu s kapacitou 10-tisíc ton odpadu ročne.
Spoločnosť Nisak je akciovou spoločnosťou nitrianskej župy. Kraj jej ručil za úver do výšky 50 miliónov korún.
"V novembri 2004 župné zastupiteľstvo prebralo pôsobnosť valného zhromaždenia a mňa zbavilo pozície štatutára kraja ako akcionára spoločnosti. Zastupiteľstvo si do spoločnosti dosadilo vlastných ľudí," povedal župan Belica. Dodal, že zastupiteľstvo je kolektívny orgán, ktorý má len politickú zodpovednosť.
Sám nevie, koľko peňazí spoločnosť z úveru vyčerpala a na aké účely ich minula. Tento týždeň dal podnet na správu finančnej komisie, aby urobila hĺbkovú finančnú kontrolu v Nisaku.
Od vlaňajšieho augusta je v dozornej rade spoločnosti poslankyňa Národnej rady Eva Antošová (HZDS), podľa materiálov zastupiteľstva je jej predsedníčkou. (bej)