Obyvatelia Luníka IX si budú môcť elektrinu odpracovať. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ |
Za prvé dva tohtoročné mesiace zaregistrovali pracovníci Východoslovenskej energetiky na tomto sídlisku viac ako 50 neoprávnených odberov elektrickej energie. V tom istom období museli urobiť približne 200 výjazdov k poruchám, ktoré vznikli najmä trvalým preťažením siete. Sídlisko je odstavené od vykurovania, a tak si obyvatelia kúria rôznymi elektrickými ohrievačmi. Dlhy za dodávku elektrickej energie od začiatku roka dosiahli dva milióny korún, ďalších 1,8 milióna dlhujú na zálohových platbách.
"Našou snahou je dosiahnuť sociálny zmier. Očakávame, že projekt prispeje k tomu, aby čím viac nájomníkov mohlo legálne odoberať energiu, a pritom aj regulárne za ňu platiť," povedal riaditeľ divízie Sieťové služby VSE Radoslav Haluška.
Podľa riaditeľa Sociálneho podniku Jozefa Červeňáka obyvatelia sídliska nie sú schopní zo sociálnych dávok platiť za služby spojené s bývaním, čím sa ich životná situácia stále zhoršuje. Keď sa projekt osvedčí, chceli by ho uplatniť aj vo vzťahu k Bytovému podniku mesta Košice a jeho prostredníctvom aj k dodávateľom pitnej vody, tepla a plynu. "Podobný spôsob riešenia problémov, ktorý by obyvateľom sídliska mohol reálne pomôcť vymotať sa z bludného kruhu, zatiaľ na Slovensku nejestvuje," zdôraznil Červeňák.
Podľa zmluvy o spolupráci medzi energetikmi a neziskovou organizáciou VSE zamestnajú prostredníctvom Sociálneho podniku ľudí z vybraných rodín, ktorí budú v rámci asistenčnej služby monitorovať čierne odbery elektriny a stav a prípadné poškodzovanie rozvodných zariadení.
"Elektrárne si u nás objednajú výkony a práce, ktoré môžu robiť aj nekvalifikovaní pracovníci. Z časti peňazí, ktoré zarobia, budeme uhrádzať preddavkové platby, zvyšok dostanú na ruku," povedal Červeňák.
Podľa Červeňáka v súčasnosti pracuje pri rôznych pomocných prácach 27 Rómov.
MIKULÁŠ JESENSKÝ