Jej zriaďovateľom mala byť firma AMOS. Vláda sa pri rozhodovaní opierala o nesúhlasné stanovisko Akreditačnej komisie.
V nej sú aj zástupcovia existujúcich vysokých škôl, pre ktoré môže byť ďalšia vysoká škola konkurenciou oberajúcou ich nielen o kvalitných pedagógov, ale aj peniaze, ktoré vyberajú od študentov.
Poradný orgán Akreditačnej komisie, zložený z jej členov, zo zástupcov vedeckej aj nevedeckej obce odporučil projekt schváliť.
Prekladatelia sú presvedčení, že Akreditačná komisia ich "neposudzovala objektívne a dôvody, ktoré použila, sú nepravdivé".
Komisia spochybnila najmä personálne zabezpečenie projektu a obzvlášť angažovanosť garanta - docentky Dagmar Jakubíkovej z Čiech.
Jakubíková je internou pracovníčkou Vysokej školy ekonomickej v Prahe, ale učí aj na iných vysokých školách a univerzitách.
"Pokiaľ má všetky tieto úväzky vykonávať zodpovedne, vynára sa otázka, ako bude môcť napĺňať svoj plný úväzok v Bratislave, ale najmä, či bude skutočne ovplyvňovať kvalitu študijného programu na v poradí už tretej či štvrtej vysokej škole," povedal Pavol Návrat, predseda Akreditačnej komisie.
Jakubíková tvrdí, že s firmou AMOS má zmluvu o budúcej zmluve, kde sa zaviazala, že bude kmeňovou pracovníčkou školy v Bratislave.
"Otázka Akreditačnej komisie bola, či by som sa vzdala všetkého. Môžem prednášať na viacerých školách a na plný úväzok pôsobiť v Bratislave, prednášala som aj v Amerike a nebol žiadny problém," povedala Jakubíková.
Na Vysokej škole ekonomických štúdií AMOS malo prednášať 28 učiteľov, z toho je jeden profesor a dvanásť docentov, jeden doktor vied a sedemnásť kandidátov vied a vyučujúcich s titulom PhD.
"Vyučujúcich s titulmi je viac ako na Dubnickom technologickom inštitúte, ktorý Akreditačná komisia a vláda odsúhlasili," hovorí Stanislav Krchnák zo spoločnosti AMOS.
Argument komisie, že spolugaranti nespĺňajú požadované vekové kritériá, aby mohli byť garantmi, je podľa Krchnáka účelový a diskriminačný.
Myslí si, že dôvodom neprijatia ich projektu je obava z konkurencie súkromnej vysokej školy proti verejným.
"Niektorí dekani sa dohodli, že takúto školu nebudú podporovať. Cestovný ruch je v Banskej Bystrici a v Bratislave, naša škola mala byť však viac orientovaná prakticky, ako je to v bežné v Európskej únii."
Ako je garantovaná nezávislosť Akreditačnej komisie
Jedna tretina členov Akreditačnej komisie nie je z vysokých škôl, medzi členmi z vysokých škôl môžu byť zástupcovia zo súkromných, štátnych alebo zahraničných škôl.
"Zloženie je len jeden predpoklad na objektívne rozhodovanie. Asi najvážnejším okrem dostatočných zdrojov na svoju činnosť je požiadavka nezávislosti nielen od vysokých škôl, ale aj od vlády a ďalších záujmových strán," povedal Pavol Návrat predseda Akreditačnej komisie.
Minister financií Ivan Mikloš si vyžiadal z rezortu školstva informáciu o zabezpečení objektívnosti komisie.
Podľa Mikloša na jednej strane Akreditačná komisia zabezpečuje, aby nevznikali školy, ktoré nie sú kvalitné, na druhej strane by však nemala byť prekážkou rastu konkurencie a vstupu kvalitných nových neštátnych vysokých škôl. "Prišli sme k záveru, že kritériá sú stanovené, ale nikdy nemôžu byť úplne merateľné," hovorí Mikloš.
Akreditačná komisia k aprílu minulého roku posúdila pätnásť žiadostí, z toho štyria prekladatelia projekt stiahli, štyrom udelila komisia súhlas a siedmim súhlas neudelila. (mip)