Zástupcovia židovskej komunity v Dušanbe vychádzajú po modlitbách zo synagógy z 19. storočia. Poslednej synagóge v Tadžikistane hrozí zánik. Podľa miestnych úradov totiž stojí v ceste k novému prezidentskému palácu. Na jej mieste sa má postaviť palác a priľahlý park pre prezidenta Imomali Rachamonova. Miestny rabín tvrdí, že malá 350-členná židovská komunita po jej zdemolovaní pravdepodobne zostane bez synagógy. Na vybudovanie novej totiž nebudú mať peniaze. V tej starej sa starali o chudobných starších Židov. "Teraz ostanú ešte chudobnejší a osamelejší," hovorí rabín Abdurachmanov. FOTO - REUTERS |
Skoro rovnako intenzívna diskusia, aká sa vedie o predvolebných sľuboch a previneniach protivníka, sa v Maďarsku rozpútala o tom, či a ako by sa mali v diskusii stretnúť lídri oboch hlavných strán, socialistický premiér Ferenc Gyurcsány a líder opozičného Fideszu Viktor Orbán.
Volebný boj je výrazne personifikovaný a zúžený práve na súboj Gyurcsánya s Orbánom. Vládni socialisti prvý raz dúfajú, že majú dostatočne charizmatického vodcu, ktorého môžu proti Orbánovi postaviť, a preto trvajú na samostatnej diskusii dvoch lídrov.
Orbán je naopak výrazne zdržanlivejší a Fidesz sa snaží význam diskusie v dvojke znižovať a utopiť ju medzi radom ďalších.
O vývoji životnej úrovne, rastu cien energií a liekov spolu vo verejnoprávnej televízii v stredu neskoro večer necelú hodinu debatovali minister hospodárstva János Kóka a šéf poslaneckého klubu Fideszu János Áder.
Diskusia zaujala už dopredu tým, že Fidesz rázne odmietol návrh televízie, aby na pozadie za debatujúcimi premietali aktuálne čísla štatistického úradu k jednotlivým témam. Áder to na začiatku samotnej debaty odôvodnil tým, že by to iba zdržovalo a odvádzalo pozornosť od obsahu debaty. Tá potom podľa toho aj vyzerala, obaja vyťahovali rôzne, väčšinou diametrálne odlišné čísla na podporu svojich tvrdení a spochybňovali čísla súpera.
Debatu lídrov oficiálne nazvali diskusiou kandidátov na premiéra. Fidesz požadoval, aby sa uskutočnila až tesne pred začiatkom volebného moratória, aby sa ňou médiá už nemohli zaoberať. Strana má tradične fóbiu z médií, ktoré vraj väčšinovo nadržujú vláde a svojou interpretáciou diskusie by ľudí zmiatli. Potom však súhlasila s tým, že bude štyri dni pred prvým kolom volieb, ktoré sa uskutočnia 9. apríla.
Keď sa už zdalo, že došlo k dohode, skomplikovala situáciu predsedníčka menšej opozičnej strany, Maďarského demokratického fóra Ibolya Dávidová. Tvrdí, že ju jej strana tiež oficiálne zvolila za svoju kandidátku na premiéra, a preto má nárok, aby sa mohla tiež zúčastniť.
Strana má podľa pozorovateľov iba malú šancu na to, aby sa vôbec dostala do parlamentu a jej vymenovanie vlastného kandidáta na premiéra je čisto formalita. Dávidová však hrá v podstate vabank a Fideszu jej požiadavka prišla vhod. Gyurcsány na to navrhol dve samostatné diskusie, jednu medzi volebnými lídrami štyroch parlamentných strán a druhú medzi ním a Orbánom. K tomu sa Fidesz zatiaľ oficiálne nevyjadril.