Jerry Root v Artfore. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Svoj život zasvätil C. S. Lewisovi. Neznamená to však, že číta iba fantasy, aj keď je vo svete považovaný za jedného z najväčších odborníkov na dielo Lewisa i Tolkiena. To je JERRY ROOT, profesor na americkej Wheaton College v štáte Illinois, ktorý sa tento týždeň stretol s priaznivcami literárnej fantastiky v bratislavskom kníhkupectve Artforum.
Fantasy sa vo všeobecnosti nepovažuje za literatúru, ktorou by sa zaoberali akademici. V rozhovore, ktorý poskytol Jerry Root denníku SME, však s týmito názormi nesúhlasí. "Kto rozhodol o tom, ktorá literatúra je vážna a ktorá nie? To je predsudok. Ja som sa vždy zaoberal skôr konkrétnymi autormi. Ale povedať, že fantasy nie je akademickou, vysokou literatúrou, nie je podľa mňa najsprávnejšie."
Verí, že práve akademici by mali byť otvorení novým impulzom, polemike so všeobecne prijímanými pravdami. Nemyslí si však, že u C. S. Lewisa, známeho autora série rozprávkových kníh Narnia, je správne, aby sa zaraďoval len ako autor fantasy. "Lewis písal až v jedenástich literárnych žánroch. V jednom liste však napísal, že práve rozprávky sú často najlepším spôsobom, ako povedať niektoré veci," zdôrazňuje Root.
"Ono, keď niekto píše sonet o láske, nemá rád len písanie o láske, miluje aj používanie sonetu. Takto Lewis miloval fantasy. Niektoré veci je najlepšie povedať cez príbeh, metaforu. Keď napríklad hovoríte o Bohu," naráža Root na fakt, že Lewis i Tolkien boli hlboko veriaci. Čo je dnes mierne paradoxné, keďže napríklad Tolkienovu trilógiu Pán prsteňov prijíma časť cirkvi so značnými rozpakmi.
Je všeobecne známe, že Tolkien i Lewis boli veľkými priateľmi. "Rozprával som sa s Tolkienovými deťmi a tie mi potvrdili, že si boli blízki až do konca života," spomína Root. "Niektorí životopisci síce tvrdia, že to tak nebolo, ale jeho deti s týmto názorom nesúhlasia." Napriek tomu boli v čomsi i odlišní. Ich najväčší rozdiel bol v tom, ako pristupovali k príbehom, rozprávkami či mýtom.
"Tolkien bol purista. A keď písal, tak mu záležalo na tom, aby všetky jeho príbehy boli konzistentné. Aby jednotlivé mýty vytvárali dokopy jeden celok. Lewis si naopak zobral jeden kúsok odtiaľ, druhý z inakadiaľ a pospájal ich dokopy. Vzal si grécke mýty, severské mýty - a toto Tolkien nerobil. Dokonca sa pre to niekoľkokrát i pohádali," objasňuje tento znalec ich diela.
Fantasy je podľa neho obľúbená preto, že ľudia majú radi dobré príbehy. "Všetci radi počúvame i hovoríme. A Lewis i Tolkien navyše písali príbehy, ktoré aj sami radi čítali," podotýka. "Možno preto sú i dnes takí populárni."
On sám literatúru považuje za návykovú. "Kniha vytvára svet a aj keď poznáte všetky jej záhyby, príbehy, vraciate sa, lebo po tom svete stále túžite," s úsmevom dodal Jerry Root na záver.