Chlpatý homár Kiwa hirsuta. FOTO -ČTK/AP |
Ako informovali internetové stránky BBC, americkí a francúzski morskí vedci ho vylovili z hĺbky 2 300 metrov už vlani, a donedávna preň hľadali vhodný názov. Vyzerá totiž ako homár, nie je to však homár, lebo homár nemá chlpy. Okrem toho homáre dorastajú až do veľkosti metra a sú väčšinou modré, tento je biely a má iba 15 centimetrov.
Nakoniec museli pre zvláštneho živočícha vymyslieť novú čeľaď, a nazvali ho Kiwa hirsuta (Kiwa je bohyňou kôrovcov v polynézskej mytológii). Aj keď každoročne sa v oceánoch nájde veľa nových druhov, objav novej čeľade je vzácnosťou. Podrobnosti o ňom zverejnili v časopise Zoosystema, ktorý vydáva parížske Národné prírodopisné múzeum.
Kiwa hirsuta žije na miestach, kde ústia do vody látky, ktoré môžu byť pre mnohé živočíchy toxické (hovorí sa im morské prieduchy). Podľa Michela Segonzaca z francúzskeho inštitútu na výskum morí (Ifremer), člena objaviteľského podmorského vedeckého tímu, chlpy na klepetách obsahujú veľa baktérií. Je možné, že baktérie dokážu zneškodňovať jedovaté prvky, čím umožňujú tomuto zvláštnemu kôrovcovi žiť v okolí morských prieduchov.
Okrem chlpov a bielej farby sa vyznačuje aj tým, že je slepý. Namiesto očí našli vedci iba pozostatky membrány. Napriek tomuto hendikepu sa však orientuje dobre. Segonzac ho videl, ako s dvoma rakmi zápasil o kus krevety.
Nový živočích sa podobá skôr na sladkovodné raky, žijúce v Južnej Amerike. Analýza jeho DNA však ukázala, že je geneticky bližší morským členom tejto skupiny.
(ač)