Mustafa Kemal Atatürk od základu zmenil Turecku jeho tvár

Keď sa narodil, dostal meno Mustafa. V tom čase, na konci 19. storočia, mali Turci len mená, nie priezviská. Za svoje brilantné matematické vedomosti si v škole vyslúžil prezývku Kemal - perfektný. Odvtedy si hovoril Mustafa Kemal. Keď ovládol Turecko ..

FOTO - ČTK

Keď sa narodil, dostal meno Mustafa. V tom čase, na konci 19. storočia, mali Turci len mená, nie priezviská. Za svoje brilantné matematické vedomosti si v škole vyslúžil prezývku Kemal - perfektný. Odvtedy si hovoril Mustafa Kemal. Keď ovládol Turecko a prikázal všetkým obyvateľom, aby si podľa európskeho vzoru vybrali priezviská, stal sa z neho Mustafa Kemal Atatürk - otec Turkov. Narodil sa pred 125 rokmi.

Turci ho za svojho otca považujú dodnes. V Turecku za jeho urážku hrozí pokuta, jeho telo je uložené v mauzóleu, jeho tvár je na bankovkách a pomenovali po ňom najväčšie letisko aj najväčšiu priehradu v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí sa o ňom, že spolu s egyptským prezidentom Gamalom Násirom bol najväčším revolucionárom moslimského sveta v 20. storočí. Oddelil náboženstvo od štátu a zrušil kalifát. Zmodernizoval Turecko označované za "chorého muža Európy" a totálne zmenil jeho tvár. Nielen preto, že zakázal ženám nosiť závoje a mužom tradičné fézy.

Presný dátum jeho narodenia sa nevie, uvádza sa, že sa narodil okolo 8. marca. Hoci exceloval v matematike, rozhodol sa pre vojenskú kariéru a zachutila mu aj politika. Stal sa členom spolku Novoturkov, ktorí sa usilovali o liberalizáciu feudálneho Turecka.

Počas prvej svetovej vojny sa stal hrdinom bitky pri Galipoli a keď sa po jej skončení víťazné mocnosti pokúsili rozdeliť si to, čo zostalo z rozpadnutej Osmanskej ríše, rozhodol sa konať. Povedal si, že nezávislé Turecko je lepšie ako britský či francúzsky mandát a začal to, čo Turci označujú za vojenskú nezávislosť.

SkryťVypnúť reklamu

Odmietol Dohodu zo Sevres, ktorú sa Turecku pokúšali vnútiť víťazné mocnosti. Namiesto toho porazil Grékov vo vojne a vyhnal sultána, ktorý sa podľa neho správal ako kolaborant. Uzavrel separátny mier s Leninovým Ruskom. To donútilo víťaznú alianciu ponúknuť Turkom lepšiu dohodu. V roku 1923 podpísali dohodu z Lausanne, ktorá stanovila konečné hranice krajiny.

Mustafa Kemal triumfoval, 29. októbra vyhlásil Tureckú republiku. Zrušil sultanát a začal s rozsiahlymi reformami. Zaviedol latinské písmo, prikázal štátnym úradníkom, aby začali do práce chodiť v oblekoch, nariadil používanie európskeho kalendára, zakázal polygamiu a zlepšil postavenie žien. Povolil piť alkohol (sám bol ťažký alkoholik a zomrel na cirhózu pečene), v rádiách prikázal hrať európsku klasickú hudbu (hlavne Mozarta) a reformoval školstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Miloval európsku kultúru a z Turecka sa snažil vymazať všetko, čo pripomínalo islam. Prikázal dokonca, aby z turečtiny vyhodili slová, čo zneli arabsky. Investoval obrovské peniaze do prieskumu predmoslimských dejín Turecka a podporoval rozvoj výtvarného umenia a hlavne sochárstva. V Turecku sa objavili sochy zvierat aj ľudí, dovtedy zakazované, lebo to bolo proti Koránu.

V 30. rokoch zreformoval súdnictvo. Zaviedol rímske právo a zrušil náboženské zákony. Postaral sa o totálnu odluku štátu od náboženstva. Turecko začalo vyznávať laicizmus. Dodnes sa v krajine prísne dbá na obmedzovanie vplyvu náboženstva, rovnako ako na silný hlas armády. O to všetko sa postaral Atatürk.

Jeho politika mala v tradične islamskom Turecku aj veľa odporcov, Atatürk ich však vedel umlčať. Podľa jeho kritikov mala jeho vláda prvky autoritárstva. Popri jeho republikánskej strane nemali iní veľa šancí.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci bol veľký reformátor a presadzoval práva žien a emancipáciu (Turecko malo ako prvé na svete sudkyňu Najvyššieho súdu), doma si držal hárem. So svojou oficiálnou manželkou sa rozviedol, lebo mu nedala potomka a nechcela rešpektovať jeho iné ženy. Hlavná konkubína v jeho háreme podľa niektorých zdrojov spáchala samovraždu po tom, čo ju odvrhol. Pravdu o jeho osobnom živote veľa ľudí nepozná. Ankara veľmi prísne dbá na to, aby nikto "nepoškvrnil" pamiatku Atatürka a zakázala niekoľko kritických publikácií o jeho osude.

Vie sa len, že veľa pil, fajčil, málo spal a miloval cylindre. Zomrel v ťažkých bolestiach v roku 1938. Islamisti tvrdia, že v deň jeho pohrebu bolo nebo čierne, nastala strašná búrka a zem sa zavrela, takže ho nemohli pochovať. Preto jeho telo nechali na katafalku. Faktom je, že v roku 1953 mu postavili v Ankare nové mauzóleum.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok - Alexander II.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu