Terst 8. marca (TASR) - Budúcotýždňový summit EÚ v Barcelone musí byť signálom pre hospodársky rozmach Európy. Zhodli sa na tom dnes v Terste nemecký kancelár Gerhard Schröder a taliansky premiér Silvio Berlusconi.
Na dosiahnutie tohto rozmachu musia účastníci barcelonského summitu dosiahnuť pokrok v integrácii finančných trhov a privatizácii energetického sektora. Schröder vyjadril nádej, že v Barcelone sa bude konať summit "povzbudenia hospodárstva a konkrétneho pokroku".
Schröder a Berlusconi zopakovali odhodlanie plynule pokračovať v rozširovaní EÚ na východ. Ďalej vyslovili principiálny súhlas s eventuálnym kreslom Európy v Bezpečnostnej rade OSN. Schröder však upozornil, že takáto reforma bude trvať dlhší čas.
Obaja politici sa počas trojhodinového stretnutia viditeľne snažili urovnať rozruch ohľadom postoja talianskej vlády k spoločnej európskej politike. Berlusconi ubezpečil Schrödera, že kritické slová ministra pre reformy Umberta Bossiho neodrážajú názory celej vlády. Nemecký kancelár v tejto súvislosti povedal, že Bossiho výroky netreba brať príliš vážne.
Taliansko sa nedávno ako jediný člen pätnástky postavilo proti jednotnému európskemu zatykaču. Bossi, ktorý je tiež predsedom antieurópsky orientovanej Ligy severu (LN), spôsobil rozruch, keď vyhlásil, že Brusel sa snaží o vytvorenie európskeho superštátu a v tejto súvislosti hovoril o novom fašizme.
Krátko pred začiatkom nemecko-talianskych konzultácií vydal bývalý taliansky prezident Francesco Cossiga vyhlásenie, v ktorom Schrödera označil za "predstaviteľa germánskeho imperializmu a šoa". Nemecký kancelár je podľa 73-ročného Cossigu "nepriateľom talianskej vlády" a hľadá každý spôsob, ako ju zvrhnúť.
Cossiga, ktorý bol dvakrát premiérom a raz prezidentom (1985-1992), pravidelne na seba upozorňuje provokatívnymi vyhláseniami. Kritici ho prezývajú "il picconatore" - muž s čakanom.