Lotyšský eurokomisár Andris Piebalgs: "Európa musí diverzifikovať svoje dodávky energií a zvážiť, že bude pre prípad krízy skladovať viac ropy a plynu než teraz." FOTO - REUTERS |
ť členských krajín, ktorých lídri sa v jeseni na summite v anglickom Hampton Courte dohodli, že treba energetickú politiku zladiť.
Európska komisia včera predstavila stratégiu, ktorá počíta s jednotným postupom voči vonkajším dodávateľom energií. Za celú úniu by vyjednával jeden človek ako napríklad dnes komisár Peter Mandelson so Svetovou obchodnou organizáciou. Členské krajiny by museli vybudovať nielen zásobníky ropy, ale i plynu pre prípad kríz, a zároveň sa o ne deliť. Európa si podľa komisie musí pomocou nových plynovodov zaistiť celú škálu dodávateľov, ale aj lepšie s energiami hospodáriť a využívať alternatívne zdroje, napríklad, veternú a solárnu energiu.
"Sme v novom energetickom storočí. Dopyt rastie, zásoby sa zmenšujú a globálne ovzdušie sa mení. Európa si nemôže ďalej dovoliť dvadsaťpäť rôznych nezosúladených energetických politík," vyhlásil včera predseda Európskej komisie José Barroso.
Spor medzi Ukrajinou a Ruskom o cene plynu, ktorý spôsobil citeľný výpadok dodávok hneď v niekoľkých členských krajinách, naliehavosť problému len zdôraznil. Ak by Európska únia nekonala, zvýšila by sa podľa odhadov komisie jej závislosť od zahraničných zdrojov za dvadsať až tridsať rokov z dnešných päťdesiat na sedemdesiat percent. Aby vyhovela stále väčšiemu dopytu po energiách, bude musieť v budúcich dvadsiatich rokoch investovať do energetiky asi bilión eur.
S kľúčovým dodávateľom energií Ruskom komisia navrhuje uzavrieť zásadnú energetickú zmluvu, ktorá by zaistila väčšiu spoľahlivosť dodávok. Barroso o nej chce hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom ešte pred jarným summitom únie koncom marca, na ktorom európski lídri dostanú energetickú stratégiu na posúdenie.
Európa musí podľa dokumentu zároveň hľadať nových dodávateľov, a to v kaspickej oblasti či severnej Afrike, budovať nové plynovody či terminály na skvapalnený plyn, vyjednať energetické dohody so susednými krajinami, ale i s veľkými spotrebiteľmi Indiou, Čínou a Japonskom. Cieľom je dosiahnuť, aby únia nebola prehnane závislá od jedného dodávateľa ropy či plynu.
Nijaký zdroj energií nemôže byť podľa Barrosa tabu, teda ani atómová energia. Kým Rakúsko dnes vedie boj proti atómovým elektrárňam, Francúzsko od nich závisí. "Nesmieme byť statickí, treba zvážiť všetky zdroje energie," hovorí Barroso. Rozdiely názorov však podľa neho treba rešpektovať. "O skladbe energetických zdrojov si každý rozhoduje sám." x