Svetový fond ochrany prírody a krajiny žiada, aby sa o tom, čo s Tatrami ďalej, urobila nová a lepšia štúdia. FOTO - SITA |
VYSOKÉ TATRY, BRATISLAVA - Štúdia o budúcnosti Vysokých Tatier, za ktorú Úrad vlády zaplatil dva milióny korún, je podľa Svetového fondu ochrany prírody a krajiny "hrozbou pre existenciu Tatranského národného parku". Štúdia zvíťazila v súťaži vládneho výboru, v súčasnosti podľa nej spracúva mesto Vysoké Tatry územný plán. Zástupca svetového fondu na Slovensku Juraj Vysoký hovorí, že mesto by Štúdiu trvalo udržateľného rozvoja tatranského regiónu nemalo používať.
Svetový fond ochrany prírody a krajiny - WWF - mal dal vypracovať hodnotenie štúdie, lebo mal pochybnosti o jej kvalite štúdie pochybnosti.
"Štúdia nie je efektívne využiteľná pri rozvoji regiónu. Naopak vytvára priestor pre nesystémovú realizáciu záujmov subjektov, ktoré majú dostatok peňazí," hovorí Martina Pasková z českého ministerstva životného prostredia, ktorá štúdiu hodnotila. "Nestanovuje postup, neurčuje priority, neuvádza jednotlivé kroky."
Odborníci kritizujú, že ťažiskom dokumentu je posudzovanie konkrétnych návrhov samosprávy na rozvoj regiónu. Za túto časť mohli hodnotitelia prideliť štvornásobne viac bodov ako za strategické ciele, ktoré by mali byť hlavnými výstupmi.
Autori štúdie na požiadanie samosprávy hodnotili plány rozšíriť zjazdovky na Skalnatom plese, Hrebienku, Solisku, návrh zriadiť pod Cestou Slobody lesoparky so športoviskami, otvoriť nové turistické chodníky, zriadiť v Tatrách zaistené horolezecké cesty, sprístupniť hrebeň Belianskych Tatier, či vytvoriť vodnú plochu na zasnežovanie zjazdoviek.
Podľa WWF bolo spracovanie štúdie len formálnou záležitosťou a "závery boli vopred dané". WWF kritizuje, že štúdia sa nevenuje riešeniu problémov ochrany prírody a zachovania "najvýznamnejšieho" slovenského národného parku.
Na štúdiu sa dnes odvoláva samospráva pri spracovaní územného plánu mesta Vysoké Tatry. Garantka mesta pre územný plán Eleónora Vajsová hovorí, že jeho budúca podoba je "stále otvorená a prebieha pripomienkové konanie". S každým, kto prednesie závažné pripomienky, sa podľa Vajsovej stretnú. Ak rozpor potrvá, budú o každej zásadnej pripomienke hlasovať poslanci zastupiteľstva.
Pripomienkové konanie k územnému plánu sa malo skončiť v pondelok, predĺžili ho do 20. septembra. Medzi pripomienkami sa objavuje najmä nesúhlas s rozvojom lyžiarskych stredísk a predovšetkým s premenou parkových plôch v tatranských osadách na nové parkoviská či byty.
Svetový fond ochrany prírody na základe záverov hodnotenia žiada, aby sa pri tvorbe Návrhu územného plánu mesta Vysoké Tatry a iných dokumentov týkajúcich sa TANAP-u štúdia nezohľadňovala a aby bola vypracovaná nová - použiteľná - stratégia trvalo udržateľného rozvoja.
(wm, haj)