David Gilmour si už dlhšie vystačí bez značky Pink Floyd. FOTO - HARRY BORDEN / EMI |
Za pomoci priateľov oprášil britský spevák a skladateľ David Gilmour ducha niekdajšej skupiny Pink Floyd. Jeden z najlepších svetových gitaristov nahral tretí sólový album On An Island, ktorý vyšiel tento týždeň na celom svete.
"Je to určite najlepšia vec, akú som urobil. Práca s mojimi priateľmi bola pre mňa skvelý zážitok," povedal niekdajší frontman floydov, ktorý si na nahrávanie pozval plejádu osobností zo sveta hudby ako napríklad dvojicu David Crosby a Graham Nash, Phila Manzaneru z Roxy Music alebo Joolsa Hollanda.
Najpozoruhodnejší hosť desaťpiesňovej nahrávky je však Gilmourov niekdajší kolega a klávesový hráč Rick Wright, ktorého prítomnosť na albume hovorí o tom, že jeho novú sólovú prácu možno považovať za pokračovanie posledných dvoch albumom Pink Floyd - A Momentary Lapse Of Reason (1987) a The Division Bell (1994), ktoré vznikli po dramatickom odchode frontmana Rogera Watersa z kapely v roku 1984.
Líderské žezlo vtedy po ňom zobral práve Gilmour a pod jeho vedením floydi odohrali dve úspešné svetové turné. Jeden z ich výpravných koncertov videla v roku 1994 aj Praha.
Po prekvapivom comebacku Pink Floyd na charitatívnom megakoncerte Live 8 sa špekukovalo o veľkom turné legendárnej kapely, ale Gilmourov sólový projekt odstavil všetko ostatné do pozadia.
"Pink Floyd je obrovská značka a ja už nechcem mať s obrovskými značkami nič spoločné. Mám menšie ambície, už nechcem byť súčasťou stratosféry, ktorú Pink Floyd vytvorili," vysvetlil magazínu Newsweek tento skvelý hudobník, ktorý nastávajúce vystúpenia poňal na "pinkfloydovské" pomery pomerne skromným spôsobom. Na 25 koncertných zastávkach po európskom kontinente totiž putuje bez lietajúcich prasiat, obrazových projekcií alebo špeciálnych efektov.
Po rozpustení Floydov Gilmour v roku 1994 usadil na anglickom vidieku. Namiesto skladania nový pesničiek sa venoval výchove detí. V súčasnosti si užíva rodinnú pohodu a tá sa prejavuje aj na albume On An Island, ktorý vznikol z veľkej časti v domácom štúdiu Astoria, umiestnenom na jeho hausbóte.
S textami mu pomohla manželka Polly Samson, s ktorou spolupracuje od čias The Division Bell. Prítomnosť priateľov dáva "ostrovnému" albumu pesničkársku pohodu s floydovským zvukom, akoby na nás tento hudobník prehováral odniekadiaľ z diaľav buď svojím zastreným hlasom alebo prekrásnymi gitarovými sólami.
Gilmour, ktorý sa stal členom Pink Floyd v roku 1968, aby vypomohol na gitaru za duševne chorého Syda Barretta, dlhé roky nemohol naplno ukázať svoj autorský potenciál. Jeho prvé dva sólové albumy David Gilmour (1978) a About Face (1984) vyšli v tieni domovskej kapely. Pritom jeho skladateľský talent jasne zažiaril na niektorých klasických piesňach ako Wish You We Here či Shine On Your Crazy Diamond. Ďalšiu pecku Comfortably Numb Gilmour pôvodne napísal pre svoj debut, ale nakoniec ju ponúkol na floydovský album The Wall.
Netreba sa čudovať, že dnes tento 60-ročný hudobník dáva prednosť sólovej dráhe pred ďalším comebackom Pink Floyd. Ale skvelý koncert legendárnej kapely na megakoncerte Live 8 v pôvodnom zložení aj s Rogerom Watersom, s ktorým sa Gilmour nerozprával vyše dvadsať rokov.
"Bol to nádherný večer. Konečne som sa stretol s Rogerom a veľa vecí sme si vysvetlili. Môže Live 8 viesť k permanentnej obnove Pink Floyd? Nemyslím si to. Prečo by som mal robiť niečo, čo zo mňa neurobí štastnú ľudskú bytosť?" zamietol špekulácie o comebacku v denníku New York Times.