EÚ a NATO vítajú schválenie zákona o amnestii v Macedónsku
BRUSEL 8. marca (SITA/Reuters) - Európska únia (EÚ) a Severoatlantická aliancia (NATO) v piatok privítali prijatie zákona o amnestii pre bývalých albánskych povstalcov ako ďalší krok Macedónska smerom k mieru a stabilite. Právna norma, schválená parlament
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
om vo štvrtok iba niekoľko dní pred darcovskou konferenciou podporovanou EÚ pre bývalú Juhoslovanskú republiku, je kľúčovým kameňom západom podporovanej mierovej dohody, ktorá minulý rok zastavila hrozbu občianskej vojny.
"S týmto schválením zvolení predstavitelia občanov urobili odvážny krok vpred, smerom k mieru, stabilite a zmiereniu," uviedol vo vyhlásení vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. "Verím, že to pomôže obnoviť dôveru a viac uľahčí opätovný vstup etnicky zmiešanej polície do krízových oblastí," dodal. Multietnické policajné jednotky sú súčasťou mierového procesu a ich úlohou je hliadkovať v povstaleckých obciach.
Generálny tajomník NATO George Robertson takisto privítal schválenie nového zákona, ktorý, ako povedal, "vytvára pôdu pre zmierenie všetkých etnických skupín v krajine". "Budúcnosť bývalej Juhoslovanskej republiky Macedónsko spočíva v rešpektovaní vlády zákona a tolerancie. Po minuloročnej kríze si všetky spoločenstvá zasluhujú návrat do normálneho stavu," uviedol Robertson.
Mnohí Macedónčania zatiaľ ťažko prijímajú fakt, že majú odpustiť ľuďom, ktorých považujú za teroristov. Povstalci hovoria, že jediné čo chcú, sú lepšie práva pre albánsku menšinu v Macedónsku. Podľa mierovej dohody podporovanej západom súhlasili s odzbrojením a rozpustením skupín ako ústretový krok k umožneniu lepšej štátnej dohody o etnických Albáncoch. V rámci operácie Jantárová líška NATO rozmiestnilo v Macedónsku 700 ľahko ozbrojených členov európskych jednotiek.
Európska komisia a Svetová banka budú spoločne predsedať konferencii pre Macedónsko, ktorá sa uskutoční v utorok v Bruseli. Získané prostriedky budú určené na vybudovanie infraštruktúry zničenej počas bojov minulý rok. Macedónsko verí, že vstúpi do EÚ, ako aj do NATO.