Dell vyrába počítače napríklad v Írsku, v strednej Európe má len veľké zákaznícke centrá. Na snímke zakladateľ a majiteľ koncernu Michael Dell. FOTO - REUTERS |
FRANKFURT - Americký výrobca počítačov Dell nepostaví svoj druhý európsky výrobný závod v Nemecku, ale vo východnej Európe. Nemeckému denníku Süddeutsche Zeitung to včera povedal generálny riaditeľ spoločnosti Kevin Rollins. Miesto pre novú fabriku neupresnil, povedal len, že v regióne sú nižšie mzdy a zaujímavejšie štátne zákazky.
Rollins predpokladá, že sa tržby Dellu časom takmer zdvojnásobia na 100 miliárd dolárov. "Náš cieľ 80 miliárd dolárov a viac v tržbách dosiahneme. Absolútne bez obáv môžeme dosiahnuť 90 alebo aj 100 miliárd," povedal Rollins. Budúcnosť firmy zostáva podľa neho v predaji počítačov podnikom. Na minuloročnom obrate 55,9 miliardy dolárov sa podieľal 85 percentami.
Dell sa pokúša zastaviť pokles tržieb potom, čo znížil ceny niektorých počítačov a dvakrát nenaplnil predpovede tržieb od analytikov. Rollins povedal, že by chcel zvýšiť trhový podiel firmy v Európe a Ázii z dnešných 10 až 12 percent na trojnásobok. Dell chce, aby bol jeho podiel na týchto trhoch porovnateľný s dnešným podielom v USA.
Firma chce investovať do tisícov nových pracovných príležitostí aj v Nemecku, ale podrobnejšie sa Rollins nevyjadril. Predpokladá, že Dell bude patriť medzi niekoľko málo firiem, ktorých značka konsolidáciu trhu prežije. Popri vlastnej firme spomenul napríklad Hewlett-Packard a Lenovo Group. Ako obete cenovej vojny pripomenul Compaq, Escom, Gericom či IBM, ktorá predala svoju výrobu osobných počítačov práve čínskej spoločnosti Lenovo. (čtk)