K návrhu zmlúv medzi ministerstvom dopravy a poskytovateľmi internetu prišlo včera ministerstvu asi 50 strán pripomienok. FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Ministerstvo dopravy koncom minulého roka avizovalo, že chce informatizáciu spoločnosti podporiť dotáciami na vysokorýchlostný internet. Podľa projektu Internet pre vzdelanie by približne 40-tisíc mladých ľudí malo dostať dotácie, ak sa na rýchly internet rozhodnú pripojiť u slovenského poskytovateľa a budú jeho služby využívať dva roky.
Predkladatelia z ministerstva dopravy už začiatkom februára vyzvali poskytovateľov internetu, aby potvrdili, že o tento projekt majú záujem. Vypracovali návrh zmluvy, ktorú v pondelok ministerstvo predložilo internetovým firmám ochotným dotácie využiť pri ponuke svojich služieb. Spoločnosti v týchto dňoch mohli posielať svoje pripomienky k návrhu.
Nielen malí lokálni, ale aj väčší slovenskí poskytovatelia internetu si myslia, že podmienky, za ktorých chcelo ministerstvo dopravy poskytovať dotácie na vysokorýchlostný internet mladým ľuďom, majú viacero nedostatkov.
Malí sú von z hry
Veľkým problémom sa znenie zmluvy o podpore vysokorýchlostného internetu z dielne ministerstva dopravy stalo pre malých lokálnych poskytovateľov internetu. Podmienkou na pridelenie dotácií bolo zloženie zábezpeky vo výške minimálne jeden a maximálne troch miliónov korún. Niektorí malí poskytovatelia však takúto hotovosť nemajú, a tak sa ani do projektu nezapojili.
Nemohli by si dovoliť milión korún dva roky, počas ktorých má byť pripojenie dotované, viazať na bankovom účte. V otvorenom liste uverejnenom na internete tvrdia, že ich ministerstvo poškodilo, pretože podmienky vopred predrokovalo s väčšími hráčmi. Zároveň žiadajú, aby príspevok na pripojenie platil pre každého bez rozdielu, a nielen pre mládež od 15 do 25 rokov, pretože projekt s rozpočtom asi 240 miliónov korún "je dotovaný z daní všetkých občanov". V návrhoch zmlúv, ktoré koncom februára zapojené internetové firmy dostali, napokon zmienka o miliónovej zábezpeke nie je. Po novom stačí, ak provider na dôkaz svojej finančnej dôveryhodnosti zloží na svoj účet sumu, ktorá sa rovná celkovému súčtu príspevkov poskytnutým koncovým užívateľom. Bez toho firme ministerstvo neposkytne dotácie. Lenže poskytovatelia argumentujú: Ako môžeme vedieť, koľko klientov sa nám takto podarí získať?
Výhoda pre Telecom
"Globálne podmienky návrhu zmluvy s providermi zvýhodňujú Slovak Telecom," myslí si riaditeľ pre stratégiu a reguláciu Nextry Ivan Leščák. Naráža na jeden z bodov dokumentu, podľa ktorého je v prípade pripojenia technológiou ADSL provider oprávnený uzatvoriť zmluvu i s osobou, ktorá je užívateľom verejnej telefónnej služby. Pevné linky doteraz viaže na internetové služby Slovak Telekom. V tom prípade môže dotáciu na širokopásmové pripojenie dostať ktokoľvek, kto má pevnú linku a internet od Telekomu, a nielen mladý človek od 15 do 25 rokov.
"Ak si chcete zriadiť rýchly internet technológiou ADSL, tak musíte zmluvu napísať na vlastníka linky, čo sú takmer vždy rodičia. Chceli sme rešpektovať túto podmienku. Žiadateľom však musí byť mladý človek," vysvetľuje Lauko z projektu Internet pre vzdelanie.
Podľa zástupcu providerov, ktorý nechce byť menovaný, je to však diskriminácia v prospech slovenského fixného telekomunikačného lídra. "Je to spôsob, ako si môže Telekom zabezpečiť prechod zákazníkov z dial-up na širokopásmové DSL," konštatuje zdroj. Napríklad, spoločnosť GTS Nextra však napriek výhradám plánuje podľa Leščáka na podmienky ministerstva kvôli lepším vyhliadkam na rozšírenie klientskej základne pristúpiť.
Na čestné slovo
Zajtra plánujeme pripomienky vyhodnotiť a zároveň to aj uzavrieť, uviedol manažér projektu Internet pre vzdelávanie Ľudovít Lauko. "Poslali sme viacero návrhov na zmeny a očakávame, že autori ich zapracujú do nového znenia zmluvy," povedal hovorca UPC Jaroslav Kolár.
Ďalší z popredných slovenských poskytovateľov rýchleho internetu GTS Nextra uznáva, že dotácia zlepší vyhliadky firmy získať nových zákazníkov. Spoločnosť má však výhrady voči príliš veľkej zodpovednosti, ktorú providerom zmluva ukladá. Poskytovatelia internetu budú môcť uzavrieť zmluvu s klientom s tým, že za mesiac pripojenia zaplatí o 234 korún menej. Za dva roky to predstavuje zhruba šesťtisíc korún.
Tieto peniaze firmám preplatí priamo ministerstvo dopravy. "V prípade, že klient nedodrží podmienky, nás bude pokutovať ministerstvo a zároveň budeme povinní vymáhať na vlastné náklady kompenzácie od zákazníka," ponosuje sa Leščák. Podľa neho tiež nie je isté, ako sa bude dať zistiť, či klient už širokopásmový internet doma má.
Ministerstvo plánuje vytvoriť len databázu ľudí, ktorým dotáciu poskytuje. Tí by mali čestne vyhlásiť, že rýchly internet nevyužívajú, a tak majú na dotáciu nárok. Získať zaručený dôkaz, či klient hovorí pravdu, by sa dal len sprístupnením zákazníckych databáz všetkých 56 providerov zapojených do projektu. To nie je možné aj vzhľadom na ochranu osobných údajov, ktoré firmy nesmú sprostredkovať tretej strane.