Generálny sekretár komory Eduard Kováč povedal, že 14. marca by mala rada komory povedať konečné slovo. Lekári zrejme znížia svoje finančné požiadavky, ale o koľko, to je podľa Kováča "zložitá debata a názory sú rôzne".
Komora je však rozhodnutá neustúpiť z ďalšej podmienky, aby Všeobecná neobjednávala u lekára zdravotnú starostlivosť v peniazoch. Svoju objednávku by mohla vyjadriť rôzne, napríklad v počte ošetrených pacientov alebo v počte výkonov, na ktoré má peniaze.
"Doteraz poisťovňa dala lekárovi sumu, z ktorej musel mesačne vyjsť a ošetriť jej poistencov. Sám si musel zariadiť, aby sa do tejto sumy vošiel," vysvetlil Kováč. Lekár mal podľa neho v rukách čierneho Petra, ktorého teraz chce komora posunúť na poisťovňu.
Ak si napríklad poisťovňa objedná 50 vyšetrení krvného tlaku za mesiac, tak ich lekár urobí presne podľa objednávky. Ak bude takéto vyšetrenie potrebovať viac poistencov, situáciu bude riešiť poisťovňa, nie lekár. Kováč povedal, že na tento spôsob objednávania pristúpili všetky poisťovne okrem Všeobecnej.
Časť ambulantných lekárov je od marca bez zmlúv so Všeobecnou, ktorá má asi 70 percent všetkých poistencov. Všeobecná rozposlala návrhy zmlúv neskoro, lekárska komora ich však neodporučila podpísať ani so spätnou platnosťou. Dôvodom boli nevyhovujúce finančné podmienky. Lekári sa tým dostali do nezmluvného vzťahu a niektorí z nich začali od pacientov vyberať peniaze za ošetrenie.
Úrad pre dohľad pre oneskorené rozposlanie zmlúv začal vo štvrtok vyšetrovanie voči poisťovni. Podľa hovorkyne úradu Radky Miklášovej bude úrad "postupovať v intenciách zákona".
Hovorkyňa poisťovne Petra Kafúnová povedala, že informáciu o prebiehu uzatvárania zmlúv poisťovňa predloží na najbližšie rokovanie vlády.
Situácia sa koncom minulého týždňa spolitizovala, premiér Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že komora slúži opozičnému Smeru a Slododnému fóru. Komora akýkoľvek vplyv politikov odmietla. Podľa jej prezidenta Milana Dragulu ide len o odborný problém.
Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy tvrdí, že keďže Všeobecná je štátnou akciovkou, zásah štátu pri vážnych problémoch s vyjednávaním je legitímny. "Druhá vec je, že krátko pred voľbami môže byť táto téma zneužitá, čo naznačuje aj súčasná situácia," dodal. (dro)