Záujem o voľby prejavili viacerí komunistickí poslanci, ale poverený šéf parlamentu Béla Bugár povolil cestu z KSS len Bollovej.
Režim súčasného prezidenta a posledného diktátora Európy Alexandra Lukašenka stupňuje svoje útoky na politickú opozíciu a médiá. Minulý týždeň bieloruská tajná polícia zbila opozičného prezidentského kandidáta Alexandra Kazulina a viacerých novinárov.
Poslankyňa Bollová sa k incidentu vyjadrovala opatrne. Na poznámku, že obrázky a výpovede ľudí o niečom svedčia, odvetila: "Už som videla obrázky, ktoré vydávali za dôkazový materiál a potom sa zistilo, že mali pôvod spred 34 rokov. Médiá sú na to, aby niečo robili, ale to neznamená, že to, čo robia, je vždy opodstatnené. Nechcite po mne teraz žiadny názor."
Jej kolega a šéf klubu KSS v parlamente Vladimír Ďaďo povedal, že aj jemu v roku 1994 ako šéfovi KSS "odkrútili všetky kolesá na aute". Ďaďo si myslí, že voľby by mali byť demokratické, nech sú v ktorejkoľvek krajine a "nejaké zákroky voči opozícii pokladám za nevhodné".
Predstavitelia KSS pozorovali bieloruské voľby aj v roku 2004. Prezident Lukašenko vtedy pozval dvoch poslancov na referendum, ktoré mu umožnilo kandidovať aj tretí raz.
Pozorovatelia OBSE vtedy hovorili problémoch, kým poslanci Karol Fajnor a bývalý poslanec KSS Ivan Hopta tvrdili, že voľby boli v poriadku.
Predstavitelia KSS nepotvrdili, že by opäť dostali pozvanie priamo od bieloruských úradov. "Zatiaľ nie," povedal ústredný tajomník KSS Ladislav Jača.
Poslanci Nagy a Bollová odídu do Bieloruska na budúci týždeň. Bollová verí, že voľby sa uskutočnia v súlade so zákonom. Nagy je skeptickejší. "Dá sa očakávať, že prísnosť a fyzická prítomnosť ozbrojených síl bude ešte viditeľnejšia ako doteraz. Zrejme ide o prejav strachu súčasného režimu," povedal. (sp)