Jedna cisterna s vodou stojí sedemtisíc korún, zaplatí ich mesto. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ |
Podľa zastupujúceho primátora Františka Knapíka obmedzeniami chcú dosiahnuť, aby sa mestská časť naďalej nezadlžovala. Mesto zároveň garantuje, že do konca roka splatí dlh odberateľov na sídlisku vo výške 9,4 milióna korún.
Ako povedal, na splácaní sa budú musieť podieľať obyvatelia, miestny úrad, čiastočne prispeje aj mesto: "Musíme nájsť spôsob, ako zapojiť obyvateľov do financovania. Bez ich spolupráce problém nevyriešime. Kľúčovú úlohu by mala zohrať miestna samospráva."
Podľa generálneho riaditeľa Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Stanislava Hrehu na sídlisku je enormná spotreba vody. Vodári preto v spolupráci s Bytovým podnikom mesta Košice, ktorý je správcom bytov a zároveň zmluvným partnerom vodárenskej spoločnosti, preveria stav rozvodov vody. Bytový podnik spolu s miestnou samosprávou potom zistí stav v každom byte.
Podľa Hrehu podmienky regulovanej dodávky vody dohodnú dnes s predstaviteľmi miestnej samosprávy.
Voda bola na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku odstavená štyri dni. Dôvodom bol narastajúci dlh odberateľov, ktorí za vodu neplatia. Dlžná suma presiahla ku koncu minulého roka sumu 37 miliónov, od začiatku tohto roka narástla o ďalších takmer desať miliónov. Viac ako päťtisíc obyvateľov zásobovali pitnou vodou trikrát denne z cisterny.
"Jedna cisterna stojí sedemtisíc korún. My na to nemáme peniaze. Mesto sľúbilo, že to za nás uhradí," hovorí rómsky starosta Ladislav Šaňa.
Miestny úrad vyzbieral minulý týždeň od obyvateľov približne 260-tisíc korún, včera vydali ďalších sto šekov, aby uhradili aspoň časť dlhu. "Každá rodina má zaplatiť tisíc korún. Niektorí ešte stále nevedia alebo nechcú pochopiť, že za vodu sa platí. Preto tak plytvajú," vysvetľuje starosta.
Ľudia si berú vodu na varenie a pitie aj z miestneho úradu a materskej školy. "Už sa bojím, keď nám príde faktúra. Ale čo mám robiť? Je našou povinnosťou zabezpečiť pre obyvateľov pitnú vodu."
Starosta je presvedčený, že bez pomoci mesta a štátu nič nevyriešia. "Veľmi by pomohlo, keby ľudia mohli brať úžitkovú vodu na splachovanie záchodov a pranie zo studní. Tie však musí niekto navŕtať. Ani to nie je zadarmo."
MIKULÁŠ JESENSKÝ