FOTO ARCHÍV |
Odtrhnutosť teoretických vedomostí od praxe - to je nedostatok, ktorý vyčítajú slovenským stredným aj vysokým školám zamestnávatelia a často aj študenti. Absolventov takáto prax znevýhodňuje na trhu práce, zamestnávatelia zase majú problém nájsť nových kvalifikovaných pracovníkov.
Niektoré školy sa snažia riešiť nedostatok praktických informácií spoluprácou s odborníkmi z praxe. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika napríklad podpísala prednedávnom zmluvu o vzájomnej spolupráci so spoločnosťou Siemens Program and System Engineering. "Spoločnosť Siemens sa bude podieľať na vedení prednášok a seminárov, pri zadávaní, vedení a oponovaní diplomových prác študentov aj pri medzinárodných inovačných projektoch, na ktorých sa univerzita zúčastňuje," povedal rektor univerzity Vladimír Babčák. Podľa hovorcu spoločnosti Siemens PSE Tomáša Kráľa sa spolupráca začína už v letnom semestri - odborníci zo Siemensu pripravujú pre študentov univerzity dve prednášky o medicínskej technike. "To je totiž jedna z hlavných oblastí, ktorou sa zaoberá pracovisko Siemens PSE v Košiciach," povedal Tomáš Kráľ.
Siemens PSE, ktorý zamestnáva v súčasnosti 1000 vývojových pracovníkov v Bratislave, Piešťanoch, Žiline a Košiciach, plánuje do konca roka 2010 zvýšiť stav softvérových pracovníkov zhruba o tristo zamestnancov. Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Gejzu Büchlera plánuje Siemens prijať na pracovisko v Košiciach asi 200 softvérových expertov. "Uvedomujeme si, že nájsť toľko nových ľudí nebude jednoduché. Veríme však, že kooperácia s univerzitami prinesie Košickému regiónu mnoho nových kvalitných expertov v oblasti informačných technológií," povedal Büchler. Spoločnosť preto bude poskytovať študentom možnosť zahraničných stáži a praxe už počas štúdia, aby mohli získať potrebné skúsenosti v práci s novými technológiami. "Samozrejme, najväčšou motiváciou pre študentov je, že majú u nás možnosť zamestnať sa už počas štúdia na polovičný úväzok a po skončený štúdia na trvalý pracovný pomer," povedal hovorca spoločnosti.
Ťažiskovou témou košického pracoviska Siemens PSE je tvorba softvérových aplikácií v medicínskej oblasti, konkrétne pre rádioterapiu a rádiológiu, tunajší vývojoví pracovníci však vytvárajú riešenia aj pre oblasť telekomunikácií, priemyslu, inteligentných mobilných sietí, či verejného sektora. A spolupráca univerzít so Siemensom na poli študentských odborných prác a diplomoviek znamená, že kvalitné študentské práce alebo dobré nápady môžu byť použité ako základ pre praktický výskum a vývoj. (gal)