FOTO ARCHÍV SME |
Záujem o prácu v Bruseli je tradične obrovský, a preto sú aj vstupné testy a pohovory náročné. Predvýberové testy, ktorými musia kandidáti prejsť, zasahujú do mnohých oblastí - bez ohľadu na to, či sa zaujímate o post v strednom manažmente, o miesto v administratíve, alebo chcete pracovať ako prekladateľ, musíte zvládnuť nielen všeobecné otázky európskej integrácie a špecifické otázky z danej oblasti, ale aj test z numerického a verbálneho uvažovania a esej.
"Tie predvýberové testy sú dosť náročné na vedomosti, na jazykové schopnosti, aj na psychiku, takže je veľmi užitočné, keď majú ľudia čo najlepšiu predstavu o tom, čo ich čaká a ako celý proces prebieha," hovorí Marta Daruľová zo vzdelávacej organizácie Academia Istropolitana Nova. "Ľudia sú často vystresovaní najmä z matematiky - zrejme sú tieto testy postavené inak, ako sa matematika učila v našom vzdelávacom systéme."
Pri niektorých pozíciách musíte okrem testov splniť aj ďalšie podmienky - musíte mať určitý stupeň vzdelania, prípadne určitý počet rokov praxe - ďalšie sú však vhodné aj pre absolventov vysokých škôl. Presnejšiu špecifikáciu a informácie o pracovných miestach a konkurzoch môžete nájsť na strán-
ke European Personel Selection
Office (EPSO, europa.eu.int/epso) a v úradnom vestníku, ktorý
je dostupný na portáli EU
europa.eu.int/eur-lex, či úrade pre štátnu službu www.upss.sk.
Dostať sa na zvolenú pozíciu do Bruselu nie je jednoduché - aj tí, ktorí úspešne zvládli vstupné pohovor, sa musia ozbrojiť trpezlivosťou. "Po úspešnom absolvovaní testov a pohovorov ich totiž len zaradia na zoznam a potom im už zostáva iba čakať, kým sa im z európskych inštitúcií ozvú s ponukou," hovorí Marta Daruľová. (gal)
Niektoré inštitúcie ponúkajú záujemcom o pracovné pozície v európskych inštitúciách prípravné kurzy. Academia Istropolitana Nova napríklad organizuje jeden z takýchto seminárov 17. - 18. marca.
Účastníci sa na ňom zoznámia s príkladmi testov zo všetkých vyššie spomínaných oblastí - od všeobecných otázok európskej integrácie, cez právo a politiku EÚ, až po vzory testov a postupov na verbálne a numerické uvažovanie v anglickom jazyku. Súčasťou podujatia bude aj rozhovor s úspešnou účastníčkou takýchto testov.
Podľa Daruľovej sa pre rozličné posty rozličné úrovne testov: iné budú musieť zvládnuť kandidáti na miesta vyšších manažérov, iné záujemcovia o miesta nižších úradníkov či sekretárok.
Pracovné možnosti v inštitúciách EÚPozície v jednotlivých inštitúciách Európskej únie sú v súčasnosti klasifikované do jednotlivých kategórií, ktoré vyžadujú rôzne znalosti a schopnosti:
8 A - odborní zamestnanci s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa. Vedci a výskumníci, odborníci na informačné technológie, ekonomiku, financie, politické vedy, audit, právo, a podobne. Vyžaduje sa motivácia, iniciatíva, riadiace schopnosti, dobré vyjadrovacie schopnosti a vystupovanie, schopnosť plánovať časovo náročný rozvrh.
8 B - pracovníci, plniaci výkonné úlohy v rôznych oblastiach aktivít EÚ (vykonávanie politík EÚ, zostavovanie rozpočtu, colná správa, atď). Určené pre tých, ktorí ukončili vyšší stupeň sekundárneho vzdelania, a majú pracovnú skúsenosť.
8 C - sekretárky a iný administratívny personál. Vyžaduje sa maturitná skúška a pracovná skúsenosť.
8 D - manuálni pracovníci
8 LA - tlmočníci a prekladatelia
V rámci európskych inštitúcií je pre Slovenskú republiku vyčlenených celkovo 279 miest.
* 1 miesto pre pozíciu generálny riaditeľ (A1)
* 3 miesta pre pozíciu riaditeľ (A2)
* 15 miest v strednom manažmente (A3)
* minimálne 250 pozícií na ostatných úrovniach (A6 - A8, B, C, D, LA)