Dokumentarista, režisér, herec Břetislav Rychlík je vnútorne slobodný. Natoľko, že je vždy v centre spoločenského diania v Českej republike. Bol iniciátorom výzvy "Děkujeme, odejděte!" (na snímke) aj iniciátorom výzvy kritizujúcej súčasného premiéra Paroubka. FOTO - ČTK |
Chcel nakrúcať film o radošincovi Jánovi Melkovičovi, no ten mu umrel. "Bol to môj kamarát. Poriadne ma naštval, keď umrel. Jeho život som veľmi chcel nakrútiť," hovorí Břetislav Rychlík, český herec, režisér a publicista.
Napriek tomu sa chystá na Slovensko. Chce tu nakrúcať film o Rómoch. "Bude to veľký medzinárodný projekt s dvoma svetoznámymi fotografmi - Jindřichom Štreitom a Markétou Luskačovou, ktorá žije v Londýne."
Pôjde o mužský a ženský pohľad na rodinu v rôznych krajinách.
Rychlík zaznamená život viacgeneračnej rómskej rodiny. Zachytí, ako sa v jej vnútri rozpadajú tradičné hodnoty. "Najmladšie generácie už ani vlastne nechcú byť Rómami," myslí si.
Nedávno dokončil dva nové dokumenty, ktoré predstavil v Košiciach.
Kamenolom boží je sondou do života vzorky ľudí žijúcich v severných Čechách. Hlavnými hrdinami sú gazda, vinár, metalista, Rómka a geológ na dôchodku. Všetci sú previazaní s krajinou, drasticky poškodenou socialistickým hospodárením.
Druhou novinkou je dokument s názvom Skaut má holá kolena. Ide o záznam stretávky bývalých skautov po niekoľkých desaťročiach, ktorú režisér zorganizoval na pôvodnom mieste skautského tábora.
"Dokumenty nakrúcam, pretože sa chcem dozvedieť niečo o svete, a baví ma rozprávať sa s ľuďmi, ktorých sa nikto na nič nepýta," má jasno dokumentarista a režisér.
Nakrúcať o neznámych však nie je jediný jeho záber. Známy je dokument Biela labuť, kde zachytil boj Pavla Dostála, českého disidenta, umelca, ministra kultúry, s rakovinou. Bol pri ňom s kamerou takmer do konca.
"Zmysel Pavlovho zápasu bol v tom, že to spočiatku nechcel zverejniť, predsa len, je to intímna záležitosť. No chcel ukázať príklad, že človek s tým môže bojovať tvárou v tvár."
Mal veľké bolesti, trpel, ale všetko hrdo znášal. Nemal nijaké papalášske výhody, podotýka Rychlík: "Odmietal všetky vymoženosti, nechcel si ani nasadiť parochňu. Nemal lepšie podmienky ako ostatní pacienti. Pre mňa to bola mimoriadna skúsenosť."
kto je Břetislav Rychlík
Dokumentarista, režisér, herec Břetislav Rychlík hovorí, že má šľachtický pôvod. "Rytier Břetislav vylúpil asi 30 hradov. Břetislav I. je slávna postava. Ukradol pozostatky sv. Vojtecha, a potom ešte po ceste domov vylúpil polovicu Slovenska. Vypálil a potom založil prvý kláštor vo Velehrade, aby sa kajal."
Za komunizmu bol v HaDivadle, kde vtedy fungoval princíp slobody. Až po revolúcii, v deväťdesiatych rokoch, ho začala oslovovať televízia. Nakrútil film Ó, ty čierny vtáčik o rómskom holokauste. Premietal sa v 27 štátoch a dostal niekoľko medzinárodných cien.
Okrem nakrúcania dokumentov sa stále venuje divadlu. O týždeň začne režírovať v brnianskom Divadle na provázku, na Slovensku robil dve inscenácie. Hrať vo filmoch už odmieta: "Odmietol som aj Chytilovú, pretože ma to fakt nebaví. Robím si dokumenty, lebo sa cítim slobodný."
To preukazuje aj svojím angažovaním sa vo verejnom živote. Je všade, kde sa umelci vymedzujú oproti vládnucej moci. Napríklad v roku 2000 bol iniciátorom výzvy Děkujeme, odejděte!, pred pár týždňami kritizoval premiéra Paroubka za spoluprácu s KSČM. (mh, mt)