Favorizovanú Skrotenú horu skrotil Crash

V noci z nedele na pondelok stredoeurópskeho času odovzdávali v Los Angeles najprestížnejšie ocenenia amerického ...

V noci z nedele na pondelok stredoeurópskeho času odovzdávali v Los Angeles najprestížnejšie ocenenia amerického Hollywoodu. Jediné väčšie prekvapenie sa konalo na úkor favorizovanej drámy režiséra taiwanského pôvodu Anga Lee Skrotená hora v kategórii najlepší film. Lee sa musel nakoniec uspokojiť "len" s Oscarom za najlepšiu réžiu.

Téma homosexuality nebola tento rok až taká "in", ako sa predpokladalo. Akadémia filmových umení bola tento rok naklonená skôr sociálnym témam. Za najlepší film roku 2005 bola preto vyhlásená veľkomestská dráma Crash. Režisér filmu Paul Haggis v nej sleduje niekoľko simultánne sa odohrávajúcich osudov obyvateľov L. A. z rôznych vrstiev spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Apolitické sošky

Tohtoročné Oscary boli až výnimočne apolitické. Naprázdno obišli filmy zaoberajúce sa či už súčasnými alebo minulými politickými udalosťami a problémami. Steven Spielberg prišiel do Kodak Theatre tentoraz len ako divák. Jeho pokus o politicky objektívny pohľad na tragické udalosti mníchovskej olympiády ostal pri piatich nomináciách.

Uznania v podobe sošky sa nedočkal ani Clooneyho projekt Good Night and Good Luck a tak jeho Oscar za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vyznieva skôr ako cena útechy. Podobne ako Spielbergov Mníchov prešiel večerom bez povšimnutia ďalší kontroverzný film Paradise Now.

Film o palestínskych samovražedných atentátnikoch sa spomenul len pri vymenovaní jednotlivých nominácií v kategórii najlepší zahraničný film. Zlatú sošku si odniesol Gavin Hood za príbeh odohrávajúci sa v juhoafrickom veľkomeste Johannesburgu. Keď devätnásťročný hrdina menom Tsotsi spolu s ukradnutým autom náhodne unesie dieťa, začne prehodnocovať dovtedajší život.

SkryťVypnúť reklamu

Dištancovanie sa od angažovanosti sa prejavilo aj pri rozhodovaní o ocenení za najlepší dokumentárny film, ktoré získali francúzski filmári Luc Jacquet a Yves Darondeau za Putovanie tučniakov. Tučniakom pritom konkurovali také témy ako škandál korporácie Enron alebo drancovanie krajín tretieho sveta európskou kúpnou silou v Darwinovej nočnej more.

Pri odovzdávaní cien za najlepšie herecké výkony Akadémia konečne uznala talent vynikajúceho herca amerického nezávislého filmu Philipa Seymour Hoffmana. Ocenila jeho prevtelenie sa do postavy amerického spisovateľa Trumana Capoteho. Nezvyčajne putovala cena za najlepšiu pôvodnú hudbu rapovej skladbe It's Hard Out Here For a Pimp z filmu Hustle and Flow o pasákovi, ktorý sa pokúša vo svojich stredných rokoch preraziť na rapovej scéne.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkofilmy neuspeli v technických kategóriách

Nick Park svojou kolekciou Oscarov za stredometrážne dobrodružstvá Wallaca a Gromita naznačoval, že ani tentoraz neodíde zo slávnostného odovzdávania s prázdnymi rukami.

Akademici svojím rozhodnutím potvrdili, že ešte stále v dobrom spomínajú na plastelínové postavičky psa a jeho pána z dielne Aardman Animations. Nick Park so Stevom Boxom mali pritom neľahkých súperov: Američana Tima Burtona a japonskú legendu svetovej animácie Haya Myazakiho.

Pri rozhodovaní Akadémie mohla zavážiť skutočnosť, že v Parkovom Prekliatí králikodlaka sa ozýva starý dobrý žánrový Hollywood.

Peter Jackson a jeho team potvrdili svoje dobré meno, ktoré v Hollywoode získali trilógiou Pána Prsteňov. K najlepším vizuálnym efektom pridali ešte obidve ceny za zvuk. Ani jedno ocenenie z technických kategórií sa pritom neušlo divácky úspešným veľkofilmom Harry Potter a Ohnivá čaša, Vojna svetov alebo Hviezdne vojny III: Pomsta Sithov.

SkryťVypnúť reklamu

Tohtoročné odovzdávanie cien Akadémie prebehlo bez kontroverzných rozhodnutí. Nikto nepískal, všetci nadšene tlieskali. Pri výpočte cien udelených jednotlivým filmom sa nedá, ako to bolo po minulé roky, určiť jednoznačne najúspešnejšia snímka na spôsob Cameronovho Titanicu.

Sedemdesiaty ôsmy ročník tak pravdepodobne vojde do histórie ako jeden z kvalitatívne najvyváženejších.

Povedali na Oscaroch

"Nik z nás to nečakal. Človek dúfa, ale mali sme len malý filmík... toto bol rok, keď Hollywood odmenil tých, čo porušujú pravidlá."

Paul Haggis, režisér víťazného filmu Crash

"Američania nechcú kovbojov, ktorí sú gayovia."

scenárista filmu Brokeback Mountain Larry McMurtry

"My sme tí, čo hovorili o AIDS, keď sa o ňom inak len šepkalo... Som pyšný, že som súčasťou tejto Akadémie, pyšný, že som súčasťou tejto komunity."

SkryťVypnúť reklamu

George Clooney po získaní prvého Oscara v kariére

"Ľudia sa pýtavali June Carterovej, ako sa jej darí, a ona zvykla odpovedať ,Ja sa len snažím zavážiť.' Asi viem, čo má na mysli, viete, snažím sa len zavážiť a viesť dobrý život a robiť prácu, ktorá pre niekoho niečo znamená."

Reese Witherspoonová o svojej postave z filmu Walk the line

Ďalšie Oscary

herec vo vedľajšej úlohe: George Clooney (Syriana) herečka vo vedľajšej úlohe: Rachel Weiszová (The Constant Gardener) zahraničný film : Tsotsi animovaný film: Wallace and Gromit in the Curse of the Were-Rabbit dokumentárny film: March of the Penguins výprava: Memoirs of a Geisha kamera: Memoirs of a Geisha strih: Crash vizuálne efekty: King Kong zvuk: King Kong pôvodný scenár: Paul Haggis a Bobby Moresco (Crash) adaptovaný scenár: Larry McMurtry a Diana Ossana (Brokeback Mountain) pôvodná skladba: Brokeback Mountain kostýmy: Memoirs of a Geisha masky: The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch, and the Wardrobe Oscar za celoživotné dielo: Robert Altman Najlepší film

SkryťVypnúť reklamu

V najsledovanejšej kategórii o najlepší film nakoniec prekvapivo zvíťazil Crash. S režisérom Paulom Haggisom (vpravo) pózuje spoluautor scenára Bobby Moresco.Najlepší herecPhilip Seymour Hoffmann získal sošku za postavu spisovateľa Trumana Capota.Najlepšia herečkaReese Witherspoonová. Vo filme Walk the Line stvárnila manželku Johnnyho Casha.Najlepší režisérAnga Leeho môže tešiť Oscar za réžiu filmu Brokeback Mountain.

Crash Premiéra v SR: zatiaľ neupresnená

Brokeback Mountain Premiéra v SR: 6. apríla 2006

Capote Premiéra v SR: zatiaľ neupresnená

Walk the Line Premiéra v SR: 2. februára 2006

Syriana Premiéra v SR: 9. marca 2006

King Kong  Premiéra v SR: 8. decembra 2005

Wallace a Gromit - Prekliatie králikodlaka Premiéra v SR: 20. októbra 2005

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ondrej Starinský(Autor je filmový publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu