Milan Babič na snímke so svojím rivalom Milanom Martičom, proti ktorému v posledných dňoch svedčil. FOTO - SITA/AP |
Bývalý líder chorvátskych Srbov a Miloševičov spojenec z čias balkánskych vojen Milan Babič spáchal samovraždu.
Telo bývalého premiéra a prezidenta dnes už neexistujúcej Srbskej autonómnej oblasti Krajina našli v nedeľu večer v cele Medzinárodného tribunálu pre bývalú Juhosláviu. Svedčil tam proti ďalšiemu vodcovi chorvátskych Srbov.
"Holandskú políciu privolali, hneď ako väzenský lekár skonštatoval Babičovu smrť. Vyšetrovanie potvrdilo, že príčinou smrti bola samovražda," informoval haagsky tribunál. Hlavný sudca Fausto Pocar už nariadil interné vyšetrovanie prípadu.
Podľa belehradského rádia B92 sa Babič obesil. V cele nemal kameru. "Stráž obyčajne kontroluje cely každú polhodinu, čo je obyčajná prax haagskeho tribunálu," informovalo B92. Babiča videli živého naposledy v nedeľu o šiestej večer, polhodinu pred tým, ako ho našli mŕtveho. Na jeho správaní údajne nebolo nič podozrivé.
"Svedčil veľmi pokojne, nestrácal nervy," citovala AFP Gorana Junghvirtha, korešpondenta IWPR (Institute of war and peace reporting) v Haagu.
Babiča, ktorý v posledných týždňoch svedčil aj proti bývalému juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi, pred dvomi rokmi odsúdili na trinásť rokov za vojnové zločiny.
Previnil sa zločinmi na nesrbskom obyvateľstve v Krajine na východe Chorvátska, ktorá počas srbsko-chorvátskej vojny vyhlásila nezávislosť od Záhrebu. V rozsudku sa hovorí o vraždách, deportáciách, násilnom vysťahovaní, nezákonnom väznení a ničení majetku nesrbského obyvateľstva.
Do Holandska bol prevezený v polovici februára ako kľúčový svedok proti jeho bývalému rivalovi Milanovi Martičovi, ktorý ho nahradil na poste prezidenta Krajiny.
Martič je takisto ako Babič obvinený z násilia proti nesrbským obyvateľom. Okrem iného ho obžalovali z ostreľovania Záhrebu, pri ktorom zomrelo sedem civilistov a desiatky boli zranené. V čase, keď Babič viedol Krajinu, bol Martič ministrom vnútra a obávaným šéfom krajinskej "Martičovej polície".
Babič sa tribunálu vzdal sám. Spolu s bývalou prezidentkou bosnianskych Srbov Biljanou Plavšičovou, ktorú odsúdili na jedenásť rokov za zločiny počas vojny v Bosne, bol druhým etnickým Srbom, ktorého uznali za vinného. Štát, v ktorom si Babič odpykával trest, nebol nikdy zverejnený.
Babič svedčil aj v prípade Slobodana Miloševiča, ktorý je obvinený z vojnových zločinov a genocídy, ako aj v prípade šéfa srbskej radikálnej strany Vojislava Šešelja. Jeho výpovede pomohli pri získaní obrazu, nakoľko rozhodoval o udalostiach v Chorvátsku sám Miloševič. (rek)
Nie je to prvá samovražda v Haagu
Päťdesiatročný Babič je prvým z odsúdených haagskym tribunálom, ktorý spáchal vo väzení samovraždu. Nebol však prvým z obžalovaných, ktorý si vzal sám život. Tesne pred rozsudkom sa v júni 1998 v cele obesil chorvátsky Srb Slavko Dokmanovič (48), ktorý spoluzodpovedal za masakru chorvátskych civilistov v roku 1991. Bývalý starosta mesta Vukovar v chorvátskej Východnej Slavónii sa cítil nevinný a údajne trpel depresiami. (čtk)