BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda si zlomil v sobotu pri lyžovačke nohu a musel sa podrobiť operácii. Zdravotníctvo sa tak stalo nielen témou jeho posledných tlačových konferencií, ale kvalitu a poskytovanie zdravotnej starostlivosti si vyskúšal na vlastnej koži.
Ešte v stredu po rokovaní vlády premiér odmietol odpovedať na otázku, či je poistený vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, s ktorou niektorí lekári odmietajú podpísať zmluvy.
V čase, keď zraneného premiéra prevážala sanitka z Kysúc do ružinovskej nemocnice v Bratislave, vysielal Slovenský rozhlas s ním predhrávané Sobotné dialógy. Reláciu nahrávali v piatok, deň pred úrazom. Na otázku, kedy bol naposledy u lekára, pokojne odpovedal, že "chvála Bohu už dávno nie, už si ani nepamätám".
Zranenie Dzurindovi skomplikovalo program. Vo štvrtok má na Slovensko prvýkrát prísť britský premiér Tony Blair a Dzurinda má v sobotu letieť do Spojených štátov amerických na stretnutie s prezidentom Georgeom Bushom.
Dzurinda je odhodlaný do USA odcestovať.
Primár oddelenia ARO Akhtam Yaghi hovorí, že premiéra pustia pravdepodobne zajtra do domácej liečby. V prípade letu do USA mu nehrozí embólia. Premiér by nemal mať napriek voperovaným skrutkám do nohy trvalé následky. Liečba trvá zvyčajne do šestnásť týždňov.
Bývalý slovenský veľvyslanec v Spojených štátoch amerických Martin Bútora hovorí, že návštevu v Bielom dome je takmer nemožné odložiť. Podľa neho politici chodievajú na návštevy aj so sádrou. Vtedy protokol prihliada na zdravotný stav prijímaného štátnika. "Záleží, či to bude schopný fyzicky zvládnuť. Návšteva v Spojených štátoch by bola ohrozená iba v prípade, že by mu ju lekári prísne zakázali, alebo by sa premiér necítil dobre," hovorí.
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že premiérove zranenie nebude mať vplyv na preferencie SDKÚ. Podľa neho "ľutovací efekt" nefunguje. Myslí si, že ak mali ľudia voči nemu negatívny postoj pred zranením, úraz si vysvetľujú ako dôsledok predvolebnej aktivity. (rf)