Od soboty 10. marca do nedele 19. marca turínske športoviská znovu ožijú. Po šestnástich olympijských dňoch čaká na metropolu Piemontu deväť súťažných dní IX. zimnej paralympiády. Výsledky sedemnástich slovenských paralympionikov, ktorým bude pomáhať deväť navádzačov, bude sledovať i 46,8 percenta slovenskej populácie. Také sú výsledky prieskumu, ktorý v dňoch 24. až 31. januára na vzorke 1154 respondentov uskutočnila pre náš denník agentúra MVK.
Rovných 23 percent sa o dianie v hnutí zdravotne postihnutých zaujíma pravidelne, ďalších 23,8 percenta pritiahne len paralympiáda. "Tie čísla by mohli byť aj vyššie, ale musíme byť spokojní. Už viac než dva roky sa spolu s ostatnými spolupracovníkmi denne dvanásť i trinásť hodín snažíme, aby sa i zdravotne postihnutí športovci dostali do povedomia slovenskej verejnosti. Za svoje výkony si to veru zaslúžia," tvrdí Ján Riapoš, ktorý Slovenskému paralympijskému výboru šéfuje od 23. mája 2003.
"Za ten čas sme do reklamnej kampane investovali nemalé sumy. Pred letnou olympiádou v Aténach to bolo dvadsať miliónov korún, rok nato šlo na kampaň 6 paralympiád - 60 medailí, ešte viac financií. A aj v tomto roku ide o slušné čísla. Do štvorročného projektu pre Turín investoval Slovenský paralympijský výbor spolu 55 miliónov korún. Sme veľmi radi, že sme našli pochopenie u sponzorov. Dlho sa v súvislosti s nami spomínali len finančné škandály, teraz sa konečne zameriava pozornosť len na športovcov. Financovanie športovej prípravy je totiž už transparentné a jasné," teší sa Riapoš.
No aj podľa bývalého dlhoročného podpredsedu paralympionikov Karola Mihoka by záujem o šport zdravotne postihnutých mohol byť vyšší. "Je to vec prístupu médií. Do akej miery o úspechoch paralympionikov informujú," tvrdí Mihok. S paralympionikmi ako šéf výpravy bol už v Innsbrucku 1988, o desať rokov v Nagane súťažil v obrovskom slalome.
"Ak by sa do novín či na televíznu obrazovku dostali naši reprezentanti i vtedy, keď dosiahnu úspech v Európskom pohári, určite by boli známejší. Nečudo, že verejnosť ich mená v súčasnosti veľmi nepozná. Pritom všetci makajú vo svojich disciplínach celé štyri roky. Nie je to tak, že sa po jedných hrách štyri roky sústreďujú na ďalší vrchol. Ak nastane posun vpred i v informovaní o ich úspechoch, bude i ich hodnotenie v rámci ankiet o športovca roka spolu so zdravými určite objektívnejšie," myslí si Mihok.
Zdravotne postihnuté hviezdy slovenského športu zatiaľ zostávajú v tieni zdravých. "Pritom by nemuseli. Aspoň v regiónoch by svojich najúspešnejších reprezentantov mali poznať. Patrilo by sa," domnieva sa Riapoš.
Fakt, že dvaja z troch opýtaných o žiadnom slovenskom paralympionikovi ešte nepočuli, ho predsa len trochu zarmútil. Turín núka všetkým reprezentantom šancu túto štatistiku poopraviť. V hre bude 58 kolekcií medailí.