Informatizáciu brzdí aj strach, čo prinesie nový systém práce

Tisícky hodín v súčasnosti na ministerstvách trávia často vysokoškolsky vzdelaní pracovníci tým, že do databáz ručne vpisujú údaje z iných informačných zdrojov. Informačné systémy totiž nie sú správne nastavené tak, aby šetrili námahu a čas. Na rezortoch

Tisícky hodín v súčasnosti na ministerstvách trávia často vysokoškolsky vzdelaní pracovníci tým, že do databáz ručne vpisujú údaje z iných informačných zdrojov. Informačné systémy totiž nie sú správne nastavené tak, aby šetrili námahu a čas. Na rezortoch pritom v súčasnosti pôsobia desiatky konzultantov vrátane expertov na informačné technológie. Tí majú za úlohu zvyšovať zručnosti úradníkov a pomáhať pri prestavovaní procesov pri prechode na prepojenie registrov. "Keď však niekto poukáže na to, že efektívnejšie by bolo zmeniť informačný systém, na každom ministerstve pokrokové návrhy narazia na tvrdý odpor konzervatívneho krídla úradu," tvrdí zdroj blízky jednému z ministerstiev. Podľa odborníkov sa však pri informatizácii výrazným zmenám pracovných procesov nemožno vyhnúť, pokiaľ chceme mať elektronickú vládu ako väčšina krajín únie. "Učte našich úradníkov, zvyšujte ich zručnosti, ale nesiahajte nám na procesy, aj keď vieme, že sú neefektívne," tak podľa nemenovaného zdroja argumentujú niektorí riadiaci pracovníci slovenských ministerstiev, keď poradcovia navrhnú systémové riešenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Viac počítačov, menej prezamestnanosti

Práve strach zo zmeny pracovných procesov by mohol byť hlavným dôvodom, prečo sa u nás za jedenásť rokov informatizácie verejnej správy udialo tak málo. Podľa prezidentky projektu Infovek Beáty Brestenskej (ANO), informatizáciu zdržuje aj "veľký rezortizmus". Čo to znamená? Ministerstvá sa podľa Brestenskej "boja o stratu finančných vplyvov na verejné obstarávania pre informačné systémy. Centralizované nákupy im prekážajú".

Ak by začal fungovať ústredný portál verejnej správy, podstatne by to odbremenilo napríklad ľudí, ktorí na ministerstvách majú na starosti prácne vpisovanie údajov do databáz. Skúsenosti z informatizácie verejnej správy v susednom Rakúsku potvrdzujú, že v prvej fáze spustenia elektronickej vlády stratila opodstatnenie práca asi štvrtiny úradníkov a zo služby museli odísť.

SkryťVypnúť reklamu

Niečo podobné by sa mohlo stať aj na Slovensku. Časť uvoľnených miest by zrejme doplnili noví ľudia na nových postoch informatického charakteru. Najmä starší prepustení úradníci bez dodatočnej rekvalifikácie by sa ocitli v ťažkej pozícii na trhu práce. "Keď odídu nezamestnateľné úradníčky, je to problém, ale tomu s nevyhneme. Stále majú možnosť sa rekvalifikovať," myslí si Brestenská.

Mína pre budúce vlády

Systémové zmeny pri prechode na elektronickú komunikáciu s verejnosťou by mala sprevádzať efektívnejšia práca menšieho počtu ľudí. Brestenská, pôvodne učiteľka informatiky, si vie predstaviť, že napríklad ministerstvo školstva by po dobudovaní štátneho informačného systému vystačilo aj so stovkou pracovníkov namiesto súčasných asi 270, ak by využívalo aj niektoré externé služby. Podľa jej skúseností je množstvo úradníkov aj tak nedostatočne vyťažených. "Na ministerstve školstva vidíte niektorých ľudí celé predpoludnie čítať noviny, variť si kávu, pritom vám nevedia odpovedať na vaše otázky a pošlú vás za niekým iným. Keď sa v druhom kole vrátite, vidíte tých istých ľudí piť kávu a čítať noviny," konštatuje Brestenská.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa konzultanta spoločnosti VVMZ Petra Rolného súvisí nechuť ministerstiev prijímať systémové zmeny s tým, že sú preťažené plnením množstva čiastkových úloh vyplývajúcich najmä z členstva Slovenska v únii. Myslí si, že vytvorenie elektronickej verejnej správy o niekoľko rokov je nepredstaviteľné. Označil ho za "politickú pascu pre budúcu vládu".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu