FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
BRATISLAVA - Zvýšenie úrokov postihne aj neplatičov. Napríklad tých, čo si riadne a načas neplatia dane. Daňové úrady totiž za meškajúce platby daní účtujú penále, ktoré sú štvornásobkom základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska. Ak predtým účtovali neplatičom sankcie v prepočte 12 percent ročne, od marca to stúplo už na 14 percent. "Sankčnými úrokmi postihujeme len istinu, úroky z úrokov neúčtujeme," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva. Zdravotné poisťovne sú o niečo benevolentnejšie. "Uplatňujeme si popri nezaplatenom poistnom úrok z omeškania vo výške dva a pol násobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky platnej v deň splatnosti preddavku na poistné," povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Zúbeková.
So základnou úrokovou sadzbou Národnej banky počíta aj Občiansky zákonník. "Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok sadzby určenej Národnej banky platnej k prvému dňu omeškania," povedal šéf firmy vymáhajúcej pohľadávky EOS KSI Slovensko Michal Šoltés. Takúto sankciu platí dlžník v občiansko - právnom vzťahu.
V obchodných vzťahoch sú sankcie vyššie. Tam sa k sadzbe Národnej banky pripočítava podľa Obchodného zákonníka až desať percent. Pravda, zmluvné strany sa môžu dohodnúť aj na vyššej sankcii, ako určujú zákony.
Horšie sú na tom tí, čo si riadne neplnia povinnosti voči Sociálnej poisťovni. Tá sankcionuje neplatičov 0,05 percenta denne, čo je ročne 18 percent. Oproti roku 2004 si dlžníci poisťovne polepšili, lebo dovtedy boli penále niekoľko desiatok percent ročne z nezaplatenej sumy. (ľja)