BRATISLAVA - Zvýšenie úrokov Národnou bankou Slovenska bolo zlou správou pre dlžníkov, ale dobrou pre tých, čo si šetria peniaze v bankách a peňažných podielových fondoch. Ich výnosy budú v tomto roku o niekoľko desatín vyššie, ako vlani. Naopak, investorom dlhopisových fondov rozhodnutie Národnej banky výnosy mierne okreše.
Niektoré banky na utorkové zvýšenie úrokov Národnej banky o pol percentného bodu zareagovali hneď. VÚB banka zvýšila úroky z termínovaných vkladov a vkladných knižiek v niektorých prípadoch približne o pol percenta. Najviac sa môžu tešiť tí, čo sa rozhodli uložiť v banke veľkú sumu peňazí aspoň na jeden rok. Napríklad ročný úrok klienta, ktorý vložil viac ako 750-tisíc korún na dvanásť mesiacov, je oddnes vo VÚB 2,15 percenta, kým do minulého týždňa to bolo iba 1,55 percenta. Ale napríklad mesačný vklad 50-tisícovej sumy vynesie majiteľovi jedno percento, čo je o 0,25 percenta viac ako predtým. "Úrokové sadzby na bežných účtoch zatiaľ meniť nebudeme," povedal Michal Kopecký z tlačového oddelenia VÚB banky.
Zatiaľ otáľajú
Slovenská sporiteľňa na Národnú banku ešte nereagovala. Zvýšenie úrokov z vkladov je v najväčšej slovenskej banke však otázkou času. Nedotkne sa len "termiňákov", ale zrejme aj bežných účtov. "Nevylučujem, že zvýšime aj úroky na účtoch," povedala hovorkyňa sporiteľne Miriam Fuňová.
Úroky zatiaľ nezvýšila ani Tatra banka. "Úrokové sadzby z termínovaných vkladov sa odvíjajú od sadzieb na medzibankovom trhu, takže záleží aj na tom, ako sa rozhodnutie Národnej banky premietne do medzibankových sadzieb," povedal hovorca Tatra banky Roman Začka. Sadzby na medzibankovom trhu podľa analytikov stúpnu, lebo trh neočakával taký razantný zásah centrálnej banky a do trhových úrokov nezakomponoval celé zvýšenie.
Pri úrokoch platí, že ak Národná banka zvýši sadzbu, prenesie sa to do úrokov na medzibankovom trhu. Za tieto úroky si banky požičiavajú peniaze medzi sebou navzájom. Až potom sa to prenáša do úrokových mier z vkladov a úrokových mier, za ktoré banky požičiavajú peniaze ľuďom a firmám.
Fondy nezostali bokom
Svojím rozhodnutím centrálna banka zamávala aj podielovými fondmi, predovšetkým peňažnými a dlhopisovými, ktoré investujú na slovenskom trhu. Bezprostredná reakcia investorov týchto fondov nepotešila. "Vyššie ako očakávané zvýšenie úrokov krátkodobo spôsobilo pokles peňažných a dlhopisových fondov," povedal člen predstavenstva VÚB Asset Management Gabriel Hinzeller. V oboch typoch fondov sa totiž nachádzajú dlhopisy a ich cena má k úrokom Národnej banky nepriamo úmerný vzťah: s poklesom úrokov ich cena rastie. Naopak, keď úroky stúpnu, hodnota dlhopisov klesne. Dlhopisové fondy majú v portfóliu viac dlhopisov ako peňažné, a preto je ich prepad vyšší. "Keďže výkonnosť dlhopisových fondov sa meria práve cez hodnotu dlhopisov vo fonde, pokles ich cien spôsobí aj pokles hodnoty majetku a aj zníženie výkonnosti fondov," povedala Katarína Antoničová zo správcovskej spoločnosti Investičná a Dôchodková. Je to však iba krátkodobé.