Hevhetia
Pred dvomi rokmi sa huslista Stano Palúch s hráčom na kontrabas Róbertom Raganom a moldavským cimbalistom Marcelom Comendantom dohodli, že si postavia kapelu, v ktorej využijú svoje bohaté skúsenosti s džezom, folklórom a klasickou hudbou. Zrodilo sa tak trio PaCoRa. Rovnomenná debutová nahrávka presne zachytáva jeho osobitosť: swingujúce podklady sa striedajú s funky rytmami, obaja sólisti Palúch aj Comendant popri virtuóznych džezových pasážach nezaprú ozveny tradičnej slovenskej či moldavskej melodiky. Exportný etnojazz.
Biosphere: Dropsonde
Touch/ Wegart
Nórsko nepatrí medzi najväčšie krajiny, ale pestrosť a originalitu hudobného života mu mnohí môžu len závidieť. Jedným z trademarkov miestnej scény je takmer dve dekády aj Geir Jenssen alias Biosphere. Svoje zvukové vízie už raz predstavil naživo aj u nás a pravidelne ich zaznamenáva v štúdiu. Po projektoch vychádzajúcich z diela Debussyho či Julesa Verna sa teraz ponoril sám do seba, aby našiel zase o čosi inú hudbu, ktorá dýcha mrazivo pokojnou emocionalitou a vnútorným pulzom. Asi najväčším prekvapením pre majstrových fanúšikov budú bicie, ktoré sa nečakane vynoria v jednej zo skladieb.
Mozart - La Clemenza di Tito
Spievajú: Magdalena Kožená, Rainer Trost a ďalší. Scottish Chamber Orchestra diriguje Sir Charles Mackerras. Vydal Deutsche Grammofon.
Praha a Mozart, to je spojenie známe najmä vďaka premiére Dona Giovanniho. Už menej ľudí možno vie, že pre toto mesto geniálny hudobník pripravil ešte jednu operu. Volá sa La Clemenza di Tito a do série jej nahrávok so špičkovým obsadením teraz pribudla ešte jedna. Nadväzuje na úspešné uvedenie opery na festivale v Edinburgu. Rovnaké obsadenie pozvali do štúdia a kritici už len môžu opäť chŕliť ódy na špičkové výkony speváčky Magdalény Koženej a dirigenta Sira Charlesa Mackerrasa. (her)