. Proti clám síce protestovalo aj Japonsko, no oficiálnu sťažnosť do Ženevy nedoručilo.
Európski diplomati sú presvedčení, že do sídla WTO zavíta aj Južná Kórea, Brazília a Taiwan, ktorý sa len nedávno stal členom organizácie. EÚ už o tomto probléme rokuje vo Washingtone. Predstavitelia únie odhadujú, že potenciálne straty producentov ocele v európskych krajinách môžu za trojročné obdobie uvalenia ciel dosiahnuť 3,8 miliardy dolárov. Komisár EÚ pre obchod Pascal Lamy označil krok USA za politický.
Americký prezident Bush oznámil, že dovoz celej škály oceliarskych produktov sa zaťaží až 30-percentným clom. Opatrenie nadobudne platnosť 20. marca a bude účinné tri roky. Obchodné partnerstvo medzi EÚ a USA je najväčšie na svete. V roku 2000 dosiahol ich vzájomný obchod hodnotu 430 miliárd eur. Lamyho americký rezortný kolega Robert Zoellick potvrdil, že clo najviac pocítia Japonsko, Čína, Taiwan, Južná Kórea a EÚ.
Oceľová vojna proti Spojeným štátom priniesla do vzťahov ostatných priemyselne najvyspelejších krajín súťaživosť o to, kto bude skôr protestovať na pôde WTO. Najväčšími rivalmi sú Čína, Európska únia, Južná Kórea a Austrália. Čína predvčerom obvinila Ameriku z porušovania pravidiel WTO. Čínsky minister zahraničného obchodu Ši Kuang-šeng vyjadril vážne znepokojenie nad rozhodnutím Washingtonu a povedal, že právo podať žalobu na Spojené štáty pred komisiou WTO si vyhradzuje Čína, ktorá sa členom organizácie stala len vlani v decembri.
(reuters, sita)