Zrakovo postihnutí občania regiónu budú internet využívať zdarma.
Podľa Jany Eliášovej zo ŽK má projekt knižnice a Únie nevidiacich a slabozrakých v Žiline vytvoriť pre zrakovo postihnutých občanov v Žilinskom kraji nové možnosti. "V Žilinskom kraji doposiaľ neexistoval verejný prístupový bod na internet pre zrakovo postihnutých. Počet nevidiacich a slabozrakých občanov vrátane detí je pritom podľa údajov z minulého roka len v okrese Žilina takmer 500 a v Žilinskom kraji viac ako 1 100," skonštatovala Eliášová.
ŽK presadzuje podľa Eliášovej dostupnosť informácií pre všetkých občanov bez rozdielu. Pred niekoľkými rokmi sa stala prvou bezbariérovou kultúrnou inštitúciou v meste Žilina a pre skvalitnenie života zrakovo postihnutých občanov v minulosti pripravila niekoľko projektov. Zo získaných grantov i vlastných rozpočtových prostriedkov zakúpila knižnica na začiatku tohto roka špeciálny softvér pre nevidiacich v hodnote 53 900 korún a novú výpočtovú techniku.
Softvér MAGic je určený predovšetkým pre používateľov s poškodeným zrakom so zachovaním zvyškov zraku je to výkonný program na zväčšovanie informácie a na navigáciu na obrazovke počítača. JAWS znamená dostupnosť práce pomocou hlasu, ktorý so softvérovým syntetizérom reči a zvukovou kartou počítača číta informácie z obrazovky, spresnila Eliášová.
Projekt sa uskutočnil vďaka grantovému programu Šanca pre Váš región Konta Orange, n.f. a podpore Nadácie otvorenej spoločnosti Open Society Foundation v rámci projektu Nikto nechýba.