Novelu navrhlo ministerstvo financií a počítalo v nej so zrušením Úradu pre štátnu službu.
Je otázne, či parlament vôbec bude o tejto novele rokovať a keby aj, má malú šancu na to, že prejde. Poslanec Zoltán Horváth (SDKÚ), ktorý ju chce predložiť, sám priznáva, že "pravdepodobne nebude politická vôľa môj návrh podporiť". Túto náladu vycítil aj na stredajšej schôdzi výboru pre sociálne veci, keď za jeho návrh "nehlasovali ani koaliční partneri".
Podpredsedníčka výboru Klára Sárközy (SMK) si myslí, že "v takejto situácii" by sa už návrhom nemali zaoberať.
Proti návrhu sa už otvorene postavilo aj KDH. Jeho podpredseda Július Brocka povedal, že zrušenie úradu by bolo takou zásadnou zmenou v štátnej službe, že urobiť ju tri mesiace pred voľbami by parlament nemal.
Smer i SF sú proti návrhu od začiatku.
Bez ohľadu na to, ako voľby dopadnú, Úrad pre štátnu službu si ničím nemôže byť istý. Horváth povedal, že on alebo strana v budúcnosti "určite tento problém nastolí", lebo úrad je "zbytočným medzičlánkom v štátnej správe a len sťažuje jej funkčnosť".
Aj SMK, ktorá sa pred časom zvykla úradu zastať, je k jeho zrušeniu náchylná. Názor SMK zmenila potom, keď predseda úradu Ľubomír Plai v decembri zbavil funkcie podpredsedu jej nominanta. Plai pred časom povedal, že podpredsedom úradu by mal byť "právnik a odborník". Sárközy zasa Plaiovi vyčíta jeho údajnú blízkosť k niektorým opozičným stranám.
Samotné postavenie Plaia možno vyrieši prezident. Už o rok, v marci 2007, totiž Plaiovi uplynie päťročné funkčné obdobie. Predsedu úradu prezident vymenuje na návrh vlády.
(joč)