Vo Švajčiarsku, Holandsku a Nemecku včera opäť snežilo. Sneh a ľad spôsobili problémy na diaľniciach a letiskách. FOTO - REUTERS |
BERLÍN - Po viac ako desaťročiach bojov, diskusiách, nádejach a odmietaniach čaká Nemecko úplná dohoda o novom pravopise. Ministri kultúry nemeckých spolkových krajín totiž vo štvrtok jednomyseľne podporili korekcie, ktoré do reformy odporučila odborná komisia.
Zhoda naprieč Nemeckom panuje i v delení slov alebo písaní veľkých a malých písmen, teda častiach, ktoré dosiaľ niektoré krajiny odmietali.
Opravy musia ešte 30. marca schváliť krajinskí premiéri, ale zrejme už nič nezabráni tomu, aby sa nový pravopis začal od tohtoročného augusta vyučovať v školách.
Časti reformy sú záväzné už od minuloročného augusta, ale v kontroverzných oblastiach zatiaľ učitelia tolerujú žiakom viac verzií písania a odchýlky od budúcich pravidiel v zošitoch len vyznačujú, nepovažujú ich za chybu.
Opraviť reformu bolo treba potom, čo dve najväčšie a najľudnatejšie krajiny Bavorsko a Severné Porýnie-Vestfálsko vlani nový pravopis odmietli. Vyčítali reforme, že je nelogická, žiakov mätie a miesto zjednodušenia pravopisu ho komplikuje. I niektoré vydavateľstvá sa držali starých pravidiel.
Komisia preto spracovala zvlášť kontroverzné prípady a rozhodla, či je jednoduchšie písať po novom, alebo sa pridŕžať starého.
Po schválení reformy v Nemecku predloží krajina oficiálne korektúry ďalším signatárom takzvaného viedenského vyhlásenia, teda Rakúsku a nemeckojazyčným švajčiarskym kantónom.
Reforma zvýšila počet prípadov, keď netreba písať v slovách hlásku -ß- či veľké písmeno na začiatku podstatných mien, ponemčila niektoré prijaté slová a zaviedla voľnejšie delenie slabík a písanie čiarok. (čtk)