FOTO
Británie videl príležitosť šíriť spoločenské hodnoty, kultúru, jazyk, literatúru.
Mohli by sme ho označiť za kolonizátorského demokrata. Áno, uznával rovnosť ľudí a sám nebol schopný nijakých rasových predsudkov, ale iba v rámci britského kolonizátorstva. A tak sa stal hrdým Angličanom v Indii, ale vykoreneným privandrovalcom v Londýne. Kozmopolita bez domova.
Hoci žil v indickom prostredí iba do svojich šiestich rokov a potom s prestávkami iba niekoľko rokov, táto skúsenosť ho poznačila na celý život. Boli to roky útleho detstva, keď mnohé veci prijímal citovo a intuitívne. Starostlivosť jeho indických sluhov, ktorí mu zaiste rozprávali príbehy inej múdrosti, ako bola tá európska, sa musela premietnuť v uvažovaní a vyjadrovaní dospelého muža.
Kipling celý život písal. Písal verše, ktoré neúnavne vydával v stále nových kombináciách a zostavách. Písal novinárske útvary, v ktorých musel zručne a rýchlo spracovať aktuálne námety, ktoré poskytovala doba. Písal prózy, v ktorých zachytával epizódy všedného života, reč odpočutú na ulici či v úradoch... Napokon sa pustil do veľkých románov. Jeho doménou však bola menšia plocha, poviedka, črta, historka. Na nej mohol uplatniť svoj zmysel pre skratku, schopnosť niekoľkými ťahmi načrtnúť situáciu, jazykové majstrovstvo pri stvárnení dialógov. Bol síce populárnym autorom, ale sami čitatelia by nedali ruku do ohňa za to, že je to autor prvého rangu.
Dve diela však prispeli k tomu, že Kipling sa posunul z kategórie snaživých, poctivých, ale bežných autorov do tej najvyššej. Roku 1907 získava dokonca Nobelovu cenu ako prvý Angličan. Nobelovská porota vo svojom ocenení použila spojenie "za mužnosť štýlu". Tými dielami bol román Kim, ktorým sa stal zakladateľom špionážnej prózy - a najmä Kniha džunglí.
Kniha džunglí nie je román v pravom zmysle slova. Je to séria rozprávaní, ktoré zjednocujú spoločné postavy a prostredie. Dieťa vyrastajúce v džungli - môže byť niečo neprirodzenejšie a zároveň príťažlivejšie? Mauglí, tento indický chlapec (v origináli ako Mowgli), žije obklopený starostlivosťou zvierat - najmä medveďa Balúa a čierneho leoparda Baghíru.
Aj jeho nepriateľ, tiger Šér Chán je súčasťou prírodného poriadku a keď ho Mauglí zabije, je to bez pocitu nenávisti a pomstychtivosti. Dovršuje sa tým cesta chlapca k mladíkovi, hoci Kipling nikdy nenechal svojho hrdinu dospieť a zostarnúť. O niekoľko rokov sa objavil podobný motív v diele Edgara Rica Burroughsa. Jeho Tarzan však väčšiu časť svojej literárnej existencie pôsobí ako dospelý muž.
V Kiplingovej Knihe džunglí odborníci nachádzajú jeho konzervatívne názory na usporiadanie sveta. Zo všetkých cítiť silnú ruku poriadku a disciplíny (pravdaže, podľa britského vzoru). Čitatelia sa týmito podružnosťami nemusia zaťažovať. Majú pred sebou príbeh utkaný z dobrodružstiev, o akých sa dá iba snívať. A naozaj - dielo Rudyarda Kiplinga je oslavou ľudského snívania.
DANIEL HEVIER
Mauglí už bol kreslený, aj hraný
Kniha džunglí je vďačným námetom predovšetkým kreslených filmov. Jej príbeh, v ktorom sa to hemží rozprávajúcimi zvieratami sa totiž nenakrúca práve najľahšie. Väčšinou si tvorcovia vyberú z príbehu len nejakú časť alebo ho inak zjednodušia pre detského diváka. Existuje však niekoľko výnimiek.
V roku 1942 mal v USA premiéru film Kniha džunglí. Prišiel v ideálnom čase, keď sa publikum potrebovalo rozptýliť od vojnových správ a navyše výrazne pomohol vylepšiť stav na účte upadajúcej spoločnosti United Artists. Bolo to vďaka využitiu vtedy vôbec nie bežného farebného materiálu, ale najmä vďaka autentickosti príbehu.
Do úlohy Mauglího režisér Zoltan Korda obsadil indického chlapca s menom Sabu. Na pľaci nemal žiadne problémy pri scénach so zvieratami, nakrúcanie išlo údajne veľmi rýchlo. Kritici kvality filmu, ktorý sa dodnes predáva na DVD nosičoch, vyzdvihujú najmä v porovnaní s "akčnou" verziou z roku 1994 a svalovcom Jasonom Scottom Leem v hlavnej postave.
Zatiaľ posledné dielo s názvom Kniha džunglí sa na plátne objavilo pred troma rokmi. Je to nevinný animovaný film pre deti s rodičmi z produkcie štúdia Walt Disney. (her)
FOTO
Hore prvý filmový Mauglí, dole jeho o päťdesiat rokov mladší súrodenec. FOTO - AMAZON, IMDB