Zmluvu musí ešte ratifikovať americký Kongres a Bush priznal, že dosiahnuť to bude ťažké.
Na základe dohody India súhlasí s oddelením svojho civilného a vojenského jadrového programu. Jeho podstatou je umožnenie medzinárodných inšpekcií na indických nukleárnych zariadeniach označených ako civilné. Z 22 reaktorov ich bude prístupných 14. Zvyšok naďalej bude podliehať vojenskému tajomstvu.
Spojené štáty ponúkajú Indii technológie a palivo. To by malo ukončiť desiatky rokov jadrovej izolácie Indie, na ktorú boli uvalené medzinárodné sankcie nato, čo v rokoch 1974 a 1998 urobila nukleárne testy.
Dohoda, ktorú americká strana už dopredu označovala za najdôležitejší cieľ Bushovej misie v Indii, bola do poslednej chvíle neistá.
Dillí nie je signatárom Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a Bush v posledných dňoch naliehal na jasné oddelenie zmienených programov, aby USA nemohli byť v súvislosti s dohodou kritizované za porušenie zmluvy. Proti dohode sa s týmito argumentmi stavalo i mnoho amerických kongresmanov, pretože Washington podľa amerických zákonov nesmie vyvážať jadrové technológie do krajín, ktoré zmluvu nepodpísali. (čtk)