Praktická lekárka Daniela Šustaková z Banskej Bystrice mala na dverách oznam, že pladby za ošetrenie nevyberá. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Lekárom, ktorí sú od marca bez zmlúv, dala Všeobecná zdravotná poisťovňa mesiac času na ich podpísanie. Nové návrhy zmlúv im poisťovňa posielala len tento týždeň. Slovenská lekárska komora lekárom pre "nevyhovujúce finančné podmienky zo strany poisťovne" neodporučila, aby zmluvy podpísali. Poisťovňa tvrdí, že toľko peňazí, koľko žiada komora, nemá.
Všeobecná na svojej webovej stránke zverejnila, že ak do konca marca lekári zmluvu neuzavrú, bude ich "považovať za nezmluvných poskytovateľov". V praxi by to znamenalo, že by prešli na systém priamych platieb - za ošetrenie by od pacientov vyberali peniaze.
V prípade všeobecných lekárov sa poisťovňa dohodnúť musí. Podľa zákona je povinná uzatvoriť zmluvu s každým všeobecným lekárom, ak má aspoň jedného jej poistenca. Lekár jej však musí poslať svoj návrh zmluvy. Komora to odporúča aj špecialistom.
Podľa údajov Slovenskej lekárskej komory v regiónoch prešlo do nezmluvného vzťahu od 5 do 30 percent lekárov a za ošetrenie žiadajú peniaze. Zvyšok lekárov pracuje bez zmluvy, peniaze od ľudí nevyberá a čaká, čo poisťovňa ponúkne. Zmluvy budú platné spätne od 1. marca.
Dohodovanie zmlúv prišlo s reformou zdravotníctva. Dohoda je vecou dvoch subjektov - lekára a poisťovne a podľa generálneho sekretára komory Eduarda Kováča do tohto procesu "minister zo zákona nemá oprávnenie zasiahnuť".
Zdravotnícke organizácie Únia špecialistov, Asociácia súkromných lekárov a Zdravita odporučili svojim členom zmluvy podpísať. Spolu združujú asi 50 percent ambulantných lekárov. Šéf únie špecialistov Andrej Janco včera vyhlásil, že aktivity komory útočia na podstatu reformy, čo je neprijateľné pre lekárov aj pre občana. Podľa neho sa nedá bojovať za zlepšenie podmienok pre činnosť ambulancií tým, že sa pacient použije ako vymáhač pohľadávok zdravotníckeho zariadenia.
Kováč upozornil, že komore na rozdiel od týchto organizácií zákon dáva kompetencie, aby vyjednávala zmluvy a zastupovala záujmy lekárov. Členka rady komory Katarína Šimovičová tvrdí, že lekár je tak isto ako pacient rukojemníkom poisťovne. Lekári podľa nej už nemôžu viac sponzorovať systém. Odkiaľ poisťovne vezmú peniaze, to vraj nie je vec lekárov, ale parlamentu a vlády.
Všeobecná zdravotná poisťovňa prisľúbila, že bude na pobočkách a webe aktuálne zverejňovať zoznam lekárov, ktorých má zazmluvnených. Na internetovej stránke má však v zozname aj takých lekárov, ktorí sú stále bez zmluvy a od 1. marca si služby spoplatnili. (dro)
O čom je spor
Denník SME má k dispozícii návrh zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovne pre praktického lekára, ktorý chce zostať v anonymite. Navrhovaná výška paušálnej kapitácie je:
Pre pacientov od 19 do 40 rokov 34 korún/osoba
Pre pacientov od 41 do 50 rokov 34 korún/osoba
Pre pacientov od 51 do 60 rokov 36,20 koruny/osoba
Pre pacientov od 61 a viac rokov 36,20 koruny/osoba
Priemerná hodnota kapitácie je teda 35,1 koruny/osoba
Ak má lekár zaevidovaných 1500 pacientov, príjem z kapitácie predstavuje zhruba 52 650 korún mesačne.
Lekár poisťovni navrhol vo všetkých vekových kategóriách paušál 64 korún, čo je 96 000 korún mesačne. Vychádzal zo svojich nákladov na ordináciu vrátane mzdy pre seba a sestričku. S poisťovňou sa zatiaľ nedohol.
"Ak by som akceptoval návrh Všeobecnej, musím začať sporiť tam, kde to je možné. Na mzdách, vybavení ordinácie, prístrojoch. V konečnom dôsledku to pocíti pacient," povedal lekár.
Všeobecná zasa argumentuje, že ak by vyhovela požiadavkám lekárom, zvýšili by sa jej výdavky zhruba o 9 miliárd korún.
Maximálna cena kapitácie, ktorú stanovilo ministerstvo zdravotníctva pre všeobecných lekárov, je až 500 korún.
V minulom roku bol priemerný kapitačný paušál približne 33 korún. (iš)
Čo je to kapitácia
Je to "paušál" na pacienta, ktorý poisťovňa platí mesačne praktickému lekárovi. Príjmy z kapitácie tvoria až 90 percent príjmov praktického lekára. Zvyšných 10 percent tvoria výkony súvisiace s prevenciou. Výška príjmu za kapitáciu závisí od počtu pacientov lekára, ich veku a nijako nie je ovplyvnená tým, či občan navštívi v danom mesiaci lekára. V záujme lekára je teda mať dostatok pacientov a najlepšie zdravých.
Štruktúra nákladov ambulancie praktického lekára
Investičné náklady
vybavenie ordinácie
technické vybavenie
zdravotnícke prístroje
dopravné prostriedky
Prevádzkové náklady
nájomné
energie
zdravotnícky materiál
prevádzková réžia (poštovné, mobil, softvér)
odborné vzdelávanie
údržba
pohonné hmoty
poistenie
Osobné náklady
mzda lekára
mzda zdravotnej sestry
Zdroj: SLK
Koľko dostávajú dnes od poisťovne špecialisti
Otorinolaryngológ (ORL)
Prvé komplexné vyšetrenie
Obsahuje kompletnú anamnézu, vyšetrenie všetkých orgánových systémov, založenie zdravotnej dokumentácie, zhodnotenie výsledkov vyšetrení, diagnostický záver, liečebný plán, prípadné zaradenie pacienta do dispenzára, odoslanie pacienta na ďalšie vyšetrenia, vypísanie žiadaniek, poučenie pacienta, vypísanie receptov a lekárskej správy. Vyšetrenie trvá viac ako 30 minút.
Poisťovňa za toto polhodinové vyšetrenie uhradí 140 korún.
Z týchto peňazí sa financuje plat lekára, sestry, nájomné, energie.
Psychiater
Prvé komplexné psychiatrické vyšetrenie
Obsahuje kompletnú anamnézu, orientačné neurologické vyšetrenie, založenie zdravotnej dokumentácie, diagnostický záver, liečebný plán, prípadné zaradenie do dispenzára, odoslanie pacienta na ďalšie vyšetrenia, vypísanie žiadaniek, poučenie pacienta, vypísanie receptu a lekárskej správy. Výkon môže lekár vykázať u jedného pacienta len raz. Psychiatri nemajú časové obmedzenie pre vyšetrenia.
Poisťovňa za toto vyšetrenie zaplatí 320 korún, trvá asi do hodiny.
Z týchto peňazí sa financuje plat lekára, sestry, nájomné, energie.
(dro)